Úvodní závod Turné v Oberstdorfu vyhrál domácí Wellinger, Koudelka má první body

Úvodní závod 72. ročníku Turné čtyř můstků v Oberstdorfu vyhrál k radosti domácích fanoušků německý skokan na lyžích Andreas Wellinger. Roman Koudelka obsadil 26. místo a získal první body v této sezoně Světového poháru.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka během závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu.

Osmadvacetiletý Wellinger na Schattenbergu ovládl už čtvrteční kvalifikaci a vedl i po prvním kole. V součtu dvojnásobný olympijský šampion a mistr světa porazil o tři body dvojnásobného vítěze Turné Rjojua Kobajašiho z Japonska. Třetí skončil s odstupem 10,4 bodu lídr SP Stefan Kraft z Rakouska.

Wellinger před 25.500 diváky vyhrál šestý pohárový závod v kariéře a první na Turné. Druhý muž miniseriálu z roku 2018 dlouho bojoval s následky přetrženého zkříženého vazu v koleně a před dvěma lety ještě v Oberstdorfu nepostoupil z kvalifikace. Vítězství mu zajistily nejdelší skok závodu 139,5 metru v prvním kole a 128 metrů v druhém.

„Je to nepopsatelné, jsem strašně šťastný. Cítil jsem zvláštní lehkost. Vyhrát před takovým publikem je nepopsatelné,“ radoval se Wellinger, jenž oživil sen německých fanoušků o prvním vítězi Turné od Svena Hannawalda před 22 lety.

Jediný český účastník Turné Koudelka postoupil do druhého kola z 23. místa a při sedmém startu v sezoně se dočkal prvních bodů. Čtyřiatřicetiletý reprezentant skočil v prvním kole 118 metrů a v tradičním k.o. souboji jasně porazil favorizovaného Nora Kristoffera Eriksena Sundala. V druhém kole v jiných větrných podmínkách dopadla dlouholetá česká jednička na značku 125 metrů.

Hned v prvním skoku přišel o teoretickou naději na obhajobu vítězství na Turné Halvor Egner Granerud. Norskému skokanovi se sice v tomto ročníku nedařilo tolik jako v minulé sezoně, v níž ovládl celkové pořadí Světového poháru, ale i tak byl jeho skok 105,5 metru a konec už po prvním kole překvapením. „Cítím se úplně prázdně,“ řekl v televizním rozhovoru Granerud, jenž obsadil první nepostupové 31. místo.

Turné bude pokračovat na Silvestra kvalifikací na druhý německý závod v Garmisch-Partenkirchenu.