Kröll i se zlomenou rukou vyhrál závod SP v Kitzbühelu

KITZBÜHEL

Superobří slalom v Kitzbühelu překvapivě vyhrál rakouský lyžař Klaus Kröll, který v 28 letech vybojoval první vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Závodník startující s číslem 26 odvrátil hrozící debakl domácích reprezentantů v Mekce alpského lyžování. Žádný další Rakušan se totiž do elitní desítky nevešel.

Kröll zvítězil týden poté, co upadl ve švýcarském Wengenu a zlomil si tři kůstky v zápěstí pravé ruky. I s tímto handicapem v pátek odsunul o 22 setin sekundy na druhé místo dvojnásobného mistra světa Nora Aksela Lunda Svindala. Třetí skončil Švýcar Ambrosi Hoffmann se ztrátou 39 setin.

Druhý bod ve Světovém poháru v kariéře získal český reprezentant Petr Záhrobský, který dojel stejně jako před měsícem ve Val Gardeně na třicátém místě. Martin Vráblík byl pětačtyřicátý.

Kröll po dojezdu dlouho nemohl svému úspěchu uvěřit a stále sledoval další závodníky, zda ho některý z nich nesesadí z prvního místa. "Když jsem viděl na výsledkové tabuli jedničku, úplně mě to ochromilo. Skoro jsem nemohl jít," svěřil se.

Mimořádná věc

"Vyhrát v Kitzbühelu je mimořádná věc. Je to skoro stejné jako být mistrem světa," řekl specialista na sjezd, v němž se čtyřikrát probojoval na stupně vítězů ve Světovém poháru, ale prvenství mu dosud unikalo. V super-G byl dosud nejlépe pátý.

V cestě za premiérovým triumfem ho nezastavilo ani zlomené zápěstí. "Doktoři mi radili, abych nezávodil a vyhnul se tomu, že si ruku poraním ještě víc. Ale měl jsem jízdu pod kontrolou," prohlásil. Na zraněné ruce měl ochranou bandáž. "Hůlku jsem mohl držet normálně a na trati mě to nebolelo, takže jsem se mohl soustředit na jízdu."

Radost udělal celému rakouskému týmu, kterému jinak hrozila na domácí půdě blamáž. "Bylo to jako vyrovnávací a vítězný gól v poslední minutě. Něco jako Manchester United proti Bayernu Mnichov před deseti lety," oddechl si šéf rakouských sjezdařů Hans Pum.

Maier skončil jedenáctý

O druhý nejlepší rakouský výsledek se postaral Hermann Maier, který tento závod v Kitzbühelu vyhrál v minulosti pětkrát. Tentokrát skončil jedenáctý a udržel si první místo v průběžném pořadí super-G. Světový pohár vede další Rakušan Benjamin Raich, přestože nedojel. Druhý Svindal snížil jeho náskok na 40 bodů.

Až na 21. místě skončil loňský vítěz Světového poháru Američan Bode Miller, který málem upadl v místě, kde měla potíže řada závodníků. Prohrál i s krajanem Andrewem Weibrechtem, který si dojel pro jedenáctou příčku s vysokým číslem 48.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu:
Muži - superobří slalom: 1. Kröll (Rak.) 1:12,78, 2. Svindal (Nor.) -0,22, 3. Hoffmann -0,39, 4. Cuche (oba Švýc.) -0,43, 5. Fill (It.) -0,55, 6. Defago (Švýc.) -0,56, 7. Innerhofer -0,58, 8. Heel (oba It.) -0,61, 9. Jerman (Slovin.) -0,69, 10. Büchel (Licht.) -0,70, ... 30. Záhrobský -1,49, 45. Vráblík (oba ČR) -5,63.
Průběžné pořadí super-G (po 4 z 6 závodů): 1. Maier (Rak.) 231, 2. Svindal 212, 3. Defago 210, 4. Heel 156, 5. Kröll 142, 6. Kucera (Kan.) 138, ...50. Záhrobský 2.
Průběžné pořadí SP (po 21 z 37 závodů): 1. Raich (Rak.) 638, 2. Svindal 598, 3. Grange (Fr.) 576, 3. Kostelič (Chor.) 557, 5. Defago 495, 6. Janka (Švýc.) 488, ...74. Krýzl 47, 102. Trejbal 14, 120. Vráblík (všichni ČR) 8, 130. Záhrobský 2.