Novák si polepšil na 11. místo v Tour de Ski, Razýmová byla 11. na sjezdovce

Běžec na lyžích Michal Novák obsadil jedenáctou příčku v konečném pořadí Tour de Ski. Pomohlo mu k tomu i dnešní patnácté místo v závěrečné etapě, kterou byl tradičně výjezd na sjezdovku Alpe Cermis. Byla to jediná etapa, kterou nevyhrál norský král tohoto ročníku Johannes Hösflot Klaebo, ale i šesté místo mu bezpečně stačilo k obhajobě triumfu a celkově třetímu vítězství na Tour. V ženském závodě vyjela jako jedenáctá na sjezdovku Kateřina Razýmová, která si díky tomu polepšila na 17. příčku. Vedení navzdory ztrátě v závěru uhájila Švédka Frida Karlssonová, která prestižní seriál ovládla poprvé v kariéře.

Michal Novák ve stoupání na Alpe Cermis.

Novák v celkovém pořadí ztratil na Klaeba tři minuty a sedmnáct sekund. Dělila ho necelá půlminuta od první desítky. Doplatil na ztrátu z úterního závodu na 10 kilometrů klasicky, kde i kvůli problémům s lyžemi obsadil až 44. místo. V průběžném pořadí Světového poháru si díky bodům za úspěch v Tour polepšil na osmé místo. Druhý český reprezentant Adam Fellner se na sjezdovku vyšplhal jako pětačtyřicátý a celkově se zařadil na 41. místo.

Sjezdovku už potřetí vyjel nejrychleji Nor Simen Hegstad Krüger, který se díky tomu posunul na druhé místo celkového pořadí. Na Klaeba v sedmé etapě najel tři čtvrtě minuty, ale celkově za ním pořád zůstal bezmála o minutu. Klaeba celkový triumf vynesl do čela průběžného pořadí SP. Vede o 54 bodů před krajanem Paalem Golbergem.

Třetí příčku celkově obsadil Hans Christer Holund, takže Norové stejně jako v roce 2014 obsadili na Tour kompletní stupně vítězů. Pomohl jim k tomu i nezdar Švéda Calleho Halfvarssona, který by dnes až dvaadvacátý a propadl se ze druhého místa v celkovém pořadí až na šestou příčku.

Razýmová se před dvěma lety blýskla na závěr Tour šestým místem a celkovou desátou příčkou. Tentokrát se v tradičním seriálu vrátila po mateřské pauze a znovu se jí ve stoupání dařilo. Útočila na první desítku, za kterou zaostala o 1,2 sekundy. I jedenáctá příčka je jejím maximem v tomto ročníku Tour, a tedy i celkově po návratu do Světového poháru po červnovém porodu.

Porazila i Karlssonovou, jež se v závěru stoupání propadla až na patnáctou příčku. Na nejrychlejší Claudelovou ztratila Švédka minutu a 40 sekund, ale i tak vyhrála Tour o 33,2 sekundy před Kerttu Niskanenovou z Finska. Na trůnu vystřídala Natalju Něprjajevovou, která se tohoto ročníku nesměla zúčastnit kvůli sankcím pro Rusko v důsledku vojenského útoku na Ukrajinu. Na třetí příčku se v celkovém pořadí propadla Norka Tirill Udnes Wengová.

Druhá Češka Kateřina Janatová doběhla ve finále dvacátá se ztrátou necelých dvou minut na dnes nejrychlejší Delphine Claudelovou z Francie. Celkově obsadila 24. místo. Tereza Beranová podle plánu ukončila Tour po šestém místě ve sprintu ve Val di Fiemme.

Závody SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - stíhací závod na 9 km volně: