Parádní výkon Smutné na Jizerské padesátce! Skončila na stupních

Bedřichov

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná doběhla třetí v Jizerské padesátce a po loňském pátém místě se vrátila v domácím závodě dálkového seriálu Ski Classics na pódium. Vítězka ročníků 2015 a 2017 dorazila do cíle s více než tříminutovou ztrátou za vedoucím švédským duem, z něhož se o setinu sekundy radovala z druhého triumfu v Jizerských horách v kariéře Lina Korsgrenová před Idou Dahlovou.

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila třetí místo v závodu žen.

Švédského vítěze měl i závod mužů. Ve finiši pětičlenné skupiny vyhrál Emil Persson a ukončil sedm ročníků trvající norskou nadvládu. Pro severskou velmoc vybojoval alespoň druhé místo Tord Asle Gjerdalen, třetí skončil Jermil Vokujev z Ruska. Nejlepším domácím běžcem byl na 19. místě Jiří Pliska.

Smutná při sedmé účasti vybojovala popáté pódiové umístění. Vedle dvou triumfů byla ještě dvakrát druhá (2018 a 2019). "Musím říct, že jsem se cítila strašně dobře a věděla jsem, že mám výborný lyže, takže jsem si věřila na hodně dobrý výsledek. Ty první dvě jsou zkrátka strašně rychlý, ty jsme nechaly potom odjet a soustředila jsem se na třetí místo a musím říct, že jsem si pak věřila," řekla v televizním rozhovoru Smutná, jež v závěru setřásla další Švédku Jenny Larssonovou a Norku Emilii Fletenovou.

Vítěz závodu mužů Emil Persson ze Švédska.

Radek Petrášek, <a href="http://www.ctk.cz/">ČTK</a>Korsgrenová, jež byla vloni na Jizerské 50 třetí, vyhrála třetí díl Ski Classics za sebou a po čtyřech závodech suverénně vede průběžné pořadí. Smutná se posunula na pátou příčku. Persson navázal na předchozí triumf v Marcialonze a také si upevnil průběžné první místo.

Závod žen - zleva druhá Ida Dahlová ze Švédska, vítězka Lina Korsgrenová ze Švédska a třetí Kateřina Smutná z ČR.

Čtyřiapadesátého ročníku závodu se zúčastnili pouze elitní běžci, kteří dostali výjimku z opatření proti šíření koronaviru. Amatéři možnost nedostali a zúčastnit se můžou pouze virtuálně. Někteří přišli závodníky podpořit k trati. "Musím poděkovat fanouškům, protože jsem myslela, že nikdo nikde nebude, ale bylo jich tam dost a fandili. Strašně mi to pomohlo," řekla Smutná.

Jizerská padesátka, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Bedřichově (Jablonecko) - 50 km: