Rakouský sdruženář Lamparter byl v Lahti jedenáctý a poprvé ovládl Světový pohár

Rakouský sdruženář Johannes Lamparter si 11. místem v předposledním závodě sezony v Lahti zajistil premiérový triumf ve Světovém poháru. Pro vítězství si doběhl Jarl Magnus Riiber z Norska. Lamparter má před nedělním finále ve Finsku v průběžném pořadí nedostižný náskok 116 bodů před Jensem Luraasem Oftebrem, který se na celkovou druhou pozici posunul díky dnešní třetí příčce. Druhý byl Estonec Kristjan Ilves.

Johannes Lamparter při severské kombinaci.

Lamparter musel o potvrzení velkého glóbu bojovat, protože po skoku mu za 109 metrů patřilo až 24. místo. Na desetikilometrovou trať tak vyběhl s půlminutovou ztrátou na Ilvese, který skokanskou část ovládl výkonem 129 metrů. Jednadvacetiletý Rakušan si nakonec polepšil na jedenácté místo. A přestože to byl jeden z jeho nejhorších výsledků v aktuální sezoně, vzhledem k umístění konkurentů to k zisku velkého křišťálového glóbu stačilo.

Lamparter, který v ročníku vyhrál sedm závodů, má kromě čerstvého triumfu ve Světovém poháru ve sbírce úspěchů také šest medailí z mistrovství světa. V roce 2021 ovládl závod na velkém můstku, letos v Planici na něm byl třetí.

Jediný český zástupce Jiří Konvalinka obsadil 28. místo a hned při prvním individuálním startu ve Světovém poháru bodoval. Ondřej Pažout, který v pátečním závodě dvojic obsadil s Konvalinkou 13. příčku, dnes do běžecké části nenastoupil.