Skokan na lyžích Kobajaši vyhrál podruhé Turné čtyř můstků, Koudelka skončil v 1. kole

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši vyhrál podruhé v kariéře Turné čtyř můstků a navázal na titul z roku 2019. Vedle trofeje, Zlatého orla, obdržel po úspěchu v jubilejním 70. ročníku rekordní odměnu sto tisíc švýcarských franků (2,4 milionu korun). V závěrečném dílu v Bischofshofenu skončil Kobajaši pátý, poprvé ve Světovém poháru slavil vítězství Rakušan Daniel Huber.

Japonský skokan na lyžích Rjoju Kobajaši vyhrál podruhé v kariéře Turné čtyř můstků

Češi se stejně jako v minulém ročníku ani jednou v prestižním seriálu nedostali mezi bodovanou třicítku. Roman Koudelka dnes skončil na 37. místě.

"Jsem opravdu šťastný, že jsem zase vybojoval Zlatého orla," řekl Kobajaši za pomoci překladatele v televizním rozhovoru. Pětadvacetiletý Japonec ovládl závody v Oberstdorfu, Ga-Pa i ve středu v Bischofshofenu, kde se skákalo jako náhrada za zrušenou soutěž v Innsbrucku.

Lídr Světového poháru sice nezopakoval rok 2019, kdy jako třetí muž v historii získal ceněný skokanský Grand Slam po triumfech ve všech čtyřech kláních, Turné ale ovládl suverénně s náskokem 24,2 bodu před Norem Mariusem Lindvikem. Třetí místo obsadil další norský skokan Halvor Egner Granerud.

Skokan Koudelka prohrál v Bischofshofenu v 1. kole s Bulharem Zografským

Všechny čtyři závody Turné vyhrál jako první Němec Sven Hannawald v sezoně 2001/02 a rok před Kobajašim i Polák Kamil Stoch. Japonec mohl jako první získat Grand Slam podruhé, místo toho je sedmým skokanem, který o něj přišel v posledním závodu. Naposledy se to stalo v sezoně 2004/05 Finovu Jannemu Ahonenovi, kterého v Bishofshofenu porazil Rakušan Martin Höllwarth.

Koudelka, který se dostává do formy po operaci kolena, naznačil zlepšení v kvalifikaci a skokem dlouhým 135 metrů v ní obsadil sedmnácté místo. V závodu se spustil z nižšího nájezdu a dopadl na 124 metrů. Bulharovi Vladimiru Zografskému vyšel pokus skvěle, telemark předvedl na metě 130,5 metru a český reprezentant se nevešel ani mezi pětici postupujících poražených.

Další dva čeští svěřenci slovinského trenéra Vasji Bajce vypadli v odpolední kvalifikaci, v které byl Viktor Polášek na 66. místě a Filip Sakala diskvalifikován.

"Nenaplnili jsme moje představy, to znamená bojovat o bodovaná místa, postupy do finálových kol," konstatoval Bajc v tiskové zprávě. Češi se od začátku olympijské sezony trápí a dosud se ve Světovém poháru do druhého soutěžního kola nedostali. Ve čtyřech závodech Turné si alespoň první kolo zaskákali jen Polášek na úvod v Oberstdorfu a nyní na závěr Koudelka v Bischofshofenu.

"U Romana Koudelky je vidět, že každým skokem dohání tréninkové manko a stále se lepší. Viktor Polášek nedokáže předvést tréninkové skoky v těch závodních a s přibývajícími závody a čekáním na první body ho to víc a víc svazuje. Filip Sakala odjížděl s tím, že bude bojovat o účast v závodech a potřebuje odstranit některé nedostatky," řekl Bajc. Dodal, že reprezentace vynechá víkendové závody SP v Bischofshofenu a po tréninku se do seriálu vrátí 14. ledna na můstku v polském Zakopaném.

Kvůli pandemii koronaviru se Turné podruhé za sebou skákalo před prázdnými tribunami.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):