Slalom v Kitzbühelu vyhrál poprvé v kariéře Byggmark, Trejbal 23.

KITZBÜHEL

Švédský slalomář Jens Byggmark poprvé v kariéře zvítězil v závodě Světového poháru. Jednadvacetiletý objev v sobotu překvapivě triumfoval ve slalomu v Kitzbühelu především díky výbornému výkonu v prvním kole. Za Byggmarkem, který se zároveň vyhoupl do čela hodnocení slalomářů, skončil ve vyhlášeném rakouském zimní středisku na druhém místě domácí Mario Matt a třetí byl Němec Alois Vogl.

Nejlépe z českých reprezentantů dnes dopadl Filip Trejbal, trojnásobný medailista z univerziády v Turíně, který obsadil 23. místo a podruhé v této sezoně se ve slalomu vešel do elitní třicítky. V prosinci získal v americkém Beaver Creaku 19. místo. Ondřej Bank první kolo nedokončil, Kryštof Krýzl byl se svým časem daleko od postupu do druhého kola.

Byggmark šokoval všechny favority v prvním kole, když si suverénně nejrychlejší jízdou zajistil skvělou výchozí pozici do odpoledního finále. Ve druhém kole sice měl až sedmý nejlepší čas, ale i to mu bohatě stačilo k senzačnímu a bezpečnému vítězství. Na druhé místo díky nejlepšímu výkonu ve druhém kole poskočil Matt, který na Byggmarka ztratil 87 setin. Třetí Vogl vyrovnal své dosavadní maximum z loňského závodu ve Wengenu.

Talentovaný Byggmark absolvuje svoji první celou sezonu a po prvním velkém triumfu nijak neskrýval své nadšení. "Je to prostě úžasné. Před druhým kolem jsem se snažil od všeho oprostit, nic nečekat a ono to vyšlo," radoval se Byggmark, který pochází stejně jako legendární Ingemar Stenmark z města Tärnaby.

Pallandera potkala kuriózní příhoda

Právě Stenmark byl posledním švédským vítězem v Kitzbühelu. "Jsem velmi hrdý na to, že se mi to povedlo právě po Ingemarovi. Vůbec nemůžu vysvětlit, co se to dneska přihodilo," podivoval se Bryggmark, který se po sobotním triumfu může těšit i na finanční prémii 67 tisíc eur (téměř 1,9 miliónu korun). Švédské lyžování má díky Byggmarkovi třetího vítěze ve slalomu v sezóně, vyhráli už i Andre Myhrere v Beaver Creaku a Markus Larsson v Alta Badii.

V Kitzbühelu, kde byl dnešní slalom náhradou za závod ve Wengenu, vyhořeli všichni favorité. Dosud vedoucí muž pořadí slalomu Larsson vypadl už v prvním kole stejně jako například americká hvězda Bode Miller. Domácí miláček Benjamin Raich se musel spokojit až s pátým místem a Ital Giorgio Rocca byl čtrnáctý.

Kuriózní příhoda potkala v Kitzbühelu finského šampióna Kalleho Pallandera. Mistrovi světa z roku 1999 se před startem druhého kola ztratily připravené lyže a musel absolvovat jízdu na náhradních. Přesto zajel třetí čas, ale celkově skončil až osmnáctý. Po závodě pak ke svému údivu lyže našel pohozené ve sněhu nedaleko parkoviště.

Výsledky - slalom:
1. Byggmark (Švéd.) 1:43,74 (50,67+53,07), 2. Matt (Rak) 1:44,61 (52,37+52,24), 3. Vogl (Něm.) 1:45,22 (52,63+52,59), 4. Zurbriggen (Švýc.) 1:44,35 (52,49+52,86), 5. Raich (Rak.) 1:45,41 (51,74+53,67), 6. Neureuther (Něm.) 1:45,46 (52,29+53,17), 7. Kostelič (Chorv.) 1:45,58 (51,90+53,68), 8. Schönfelder (Rak.)) 1:45,68 (52,89+52,79), 9. Janyk (Kan.) 1:45,71 (51,92+53,79), 10. Gini (Švýc.) 1:45,75 (53,12+52,63) a Myhrer (Švéd.) 1:45,75 (52,23+53,52), ....23. Trejbal 1:47,71 (53,08+54,63), 58. Krýzl 54,51, Bank (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.