Sprint biatlonistů v Pokljuce vyhrál Ferry, bodovali dva Češi

POKLJUKA

Sprint Světového poháru biatlonistů v Pokljuce vyhrál olympijský vítěz ve stíhačce Björn Ferry ze Švédska. Do elitní čtyřicítky se dostali dva Češi - Ondřej Moravec si díky 33. místu připsal první body v sezoně, Michal Šlesingr byl tři příčky za ním.

Švédský biatlonista Björn Ferry

Dvaatřicetiletý Ferry vyhrál desetikilometrový závod díky bezchybné střelbě. Druhého Tarjeie Böa z Norska, jenž musel na jeden trestný okruh, porazil jen o 5,1 sekundy. I stříbrná pozice ale stačila Böovi k posunu do čela celkové klasifikace. Třetí byl s odstupem 8,7 sekundy Němec Michael Greis, trojnásobný olympijský vítěz z Turína.

Z pětice českých reprezentantů zastřílel za nulu pouze Moravec, který měl ale kvůli slabšímu běhu co dělat, aby porazil dvakrát chybujícího Šlesingra. Moravec nakonec reprezentačního kolegu, jenž si druhou minelu připsal poslední desátou střelou, předčil o sedm sekund.

Zdeněk Vítek a Vít Jánov skončili v sedmé desítce, Jaroslav Soukup, jenž ve čtvrtek zazářil v individuálním závodu sedmou příčkou, byl dnes až jednasedmdesátý. "Z výsledků jsem opravdu hodně zklamaný," přiznal trenér reprezentace Ondřej Rybář na svazovém webu. "Kluci dnes nestačili v běhu, v rychlosti střelby ani v její přesnosti. Ondra Moravec byl v posledním bodě čestnou výjimkou," konstatoval kouč.

Tomešová byla ve sprintu dvaadvacátá a znovu si vylepšila maximum

Česká biatlonistka Barbora Tomešová si 22. místem v dnešním sprintu na 7,5 km ve slovinské Pokljuce vylepšila osobní maximum v závodech Světového poháru. Při dvou střelbách ani jednou neminula terč a ztratila minutu a deset vteřin na vítěznou Němku Magdalenu Neunerovou.

Čtyřiadvacetiletá Tomešová tak potvrdila formu, kterou si přivezla do Pokljuky. V pátečním individuálním závodu na 15 km skončila třiatřicátá a o čtyři příčky zlepšila svůj nejlepší výsledek kariéry. Dnes toto umístění ještě výrazně vylepšila a zároveň vyrovnala největší český úspěch v sezoně.

Německá biatlonistka Magdalena Neunerováfoto: Reuters/Heinz-Peter Bader

Závod měla rozjetý ještě na lepší pozici, po druhé střelbě byla třináctá, v běhu ji však devět soupeřek předstihlo. I tak byla stejně jako v pátek jedinou Češkou, která dosáhla na body. Zdeňka Vejnarová byla sedmdesátá a Veronika Zvařičová až osmaosmdesátá. Obě minuly tři terče.

Při střelbě se nedařilo ani Neunerové, která musela na dva trestné okruhy. Přesto si nejrychlejším během ze všech závodnic zajistila premiérové vítězství v sezoně a celkově dvacáté v kariéře.

Druhé místo obsadila Slovenka Anastasija Kuzminová, bronz připadl Fince Kaise Mäkäräinenové.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):
Muži - sprint (10 km): 1. Ferry (Švéd.) 27:25,9 (0 tr. okruhů), 2. Bö (Nor.) -5,1 (1), 3. Greis (Něm.) -8,7 (0), 4. Fak (Slovin.) -18,2 (1), 5. Usťugov (Rus.) -23,9 (1), 6. Hofer (It.) -29,2 (1), 7. Berger (Nor.) -31,0 (2), 8. Sedněv (Ukr.) -35,0 (0), 9. Makovějev (Rus.) -44,9 (2), 10. Landertinger (Rak.) -45,4 (1), ...33. Moravec -1:37,7 (0), 36. Šlesingr -1:44,8 (2), 61. Vítek -2:24,6 (2), 65. Jánov -2:34,9 (2), 71. Soukup (všichni ČR) -2:41,0 (4).
Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů):
1. Bö 329 b., 2. Svendsen 306, 3. Björndalen (oba Nor.) 265, 4. Sedněv 220, 5. Greis 201, 6. M. Fourcade (Fr.) 192, ...29. Šlesingr 89, 42. Soukup 49, 54. Vítek 31, 69. Moravec 8, 75. Holubec (ČR) 4.
Ženy - sprint (7,5 km): 1. Neunerová (Něm.) 23:05,2 (2 tr. okruhy), 2. Kuzminová (SR) -11,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -17,0 (1) a Zajcevová (Rus.) -17,0 (0), 5. Bescondová -22,9 (0), 6. Dorinová (obě Fr.) -32,9 (0), 7. Ekholmová (Švéd.) -40,5 (1), 8. Hitzerová (Něm.) -41,1 (1), 9. Bogalijová-Titovecová (Rus.) -44,7 (0), 10. Bachmannová (Něm.) -46,5 (2), ...22. Tomešová -1:10,8 (0), 70. Vejnarová -3:29,6 (3), 88. Zvařičová (všechny ČR) -5:00,3 (3).
1. Mäkäräinenová 354, 2. Ekholmová 289, 3. Zideková (Švéd.) 257, 4. Brunetová (Fr.) 251, 5. Valj Semerenková (Ukr.) 235, 6. Domračevová (Běl.) 233, ...46. Tomešová 27, 54. Vejnarová 19, 67. Vítková (ČR) 7.