Sáblíková znovu pod stupni

Stavanger

Nezvyklé, zase jen pod stupni. Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila čtvrtá v závodě Světového poháru na 5000 metrů ve Stavangeru. Prakticky si zajistila na této trati start na olympijských hrách v Pekingu, po rozpacích a zdravotních trablech minule v Polsku se ale nezvykle podruhé v řadě na některé z dlouhých tratí nedostala mezi tři nejlepší. Desátá v divizi B skončila v Norsku na pětce Nikola Zdráhalová, na kilometru obsadila 18. místo.

Martina Sáblíková na ilustračním snímku.

Z vítězství na 5000 m se radovala Irene Schoutenová, jež potvrdila v úvodu sezony vynikající formu. Sáblíková na ni ztratila přes osm sekund, na stupně více než čtyři.

Nizozemská reprezentantka před týdnem ovládla v Tomaszówě Mazowieckém i trojku a s přehledem vede pořadí SP na dlouhých tratích. Sáblíková, jež byla v Polsku šestá, je po dvou závodech průběžně pátá.

Trojnásobná olympijská šampionka by chtěla pod pěti kruhy v Pekingu obhajovat stříbro z pětky z Pchjongčchangu. Na olympiádě pojede pět kilometrů jen dvanáct žen, na trojce bude k dispozici 20 míst.

O startujících rozhodnou výsledky ze čtyř listopadových a prosincových dílů seriálu SP. Do Pekingu se kvalifikuje osm nejlepších z průběžného pořadí na dlouhých tratích, čtyři místa připadnou závodnicím podle časů zajetých na 5000 metrů. Dnešní pětka, která je v kvalifikačním období v programu pouze dnes, tak byla pro rychlobruslařky mimořádně důležitá.