Budějovice - Jihlava 2:0Jihočeši zdolali Vysočinu a sesadili ji z prvního místa. Sudí nedopískal

Fotbalisté Českých Budějovic ve šlágru 14. kola druhé ligy zvítězili doma nad Jihlavou 2:0 a dostali se před svého soupeře o skóre do čela tabulky druhé nejvyšší soutěže. Vysočina ve FNL inkasovala po 365 minutách a skončila její série pěti výher.

Sudí Emanuel Marek na archivním snímku.

Utkání bylo dlouho takticky svázané. V úvodu druhé půle si ale Jihočeši pomohli standardní situací. Po rozehrávce nakrátko přišel centr a Ledecký hlavou otevřel skóre.

Krátce nato se zranil sudí Marek a musel ze zápasu odstoupit. Jelikož nebyl delegovaný čtvrtý rozhodčí, musel zápas odřídit asistent Blažej a na jeho místo se hledal náhradní sudí v publiku. Zhruba po pěti minutách se ale v zápase pokračovalo.

Jihlava se těžko prosazovala. Když už po rohu zahrozil Tlustý, jeho hlavičku skvěle chytil brankář Staněk. V nastavení pak zápas definitivně rozhodl střídající Koval.

Dynamo šlo za vítězstvím víc

„Zvládli jsme utkání s těžkým soupeřem z čela tabulky, za což jsme rádi. Od první minuty jsme šli za vítězstvím, prvnímu poločasu chyběl jen první gól," předesílá David Horejš, trenér Českých Budějovic. „Dynamo šlo od první minuty za vítězstvím víc než my. Domácí byli rychlejší, agresivnější, neměli jsme jediný odražený míč, prohráli všechny souboje. Výkony některých hráčů byly podprůměrné, zbytečnými chybami jsme soupeře nechali dostat se do tlaku," souhlasí Martin Svědík, kouč Vysočiny.

„Branku se nám podařilo vstřelit až po přestávce. Nucená pauza nám sice neprospěla, ale zvládli jsme jednu těžkou situaci, kdy nás podržel brankář Staněk. Jinak jsme ale měli víc šancí a myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Když jsme v závěru přidali druhý gól, tak jsme pak už zápas kontrolovali. Jihlavě jsme svoji hru vnutili. Celé mužstvo hrálo jako tým, což mě těší nejvíc," pochvaluje si Horejš.

„Hlavně v prvním poločase jsme hráli špatně, ztráceli míče. Po pauze jsme sice zlepšili náš výkon, měli jsme i pár šancí, ale to na body stačit nemohlo. Náš výkon chvílemi nebyl hoden ani druhé ligy. Dynamo vyhrálo zaslouženě, gratuluji mu k vítězství," uznává Svědík.

Viktoria se trápí dál

Žižkov prohrál 0:3 s Třincem a po čtvrté porážce za sebou zůstává na dně tabulky. Nepomohla mu ani změna trenéra, kterým se stal Miloš Sazima. Naopak Třinec v posledních třech zápasech získal sedm ze svých 14 bodů a poskočil na jedenáctou příčku.

Žižkov se trápí, proto v týdnu vedení klubu odvolalo kouče Petra Mikolandu a na jeho post dosadilo bývalého kouče Olympie Praha Sazimu. Ten udělal řadu změn zejména v ofenzivě. Zdálo se, že to přinese ovoce, domácí byli aktivnější, jenže zejména Musa šance zahazoval.

V 57. minutě pak hostující Schwendt dostal kolmici za obranu a poslal Třinec do vedení. Čtvrt hodiny před koncem po brejku vypálil Janošík a Ilko z dorážky rozhodl. V nastavení po dalším rychlém útoku zpečetil výhru do prázdné banky Cienciala.

14. kolo druhé fotbalové ligy:
Viktoria Žižkov - Třinec 0:3 (0:0)
Branky: 57. Schwendt, 75. Ilko, 90.+2 Cienciala. Rozhodčí: Jílek - Koval, Leška. ŽK: Žežulka, Sintean - Ilko, Bedecs. Diváci: 759.
Žižkov: Otáhal - Žežulka, Švejdík, Vilotič, Stříž - Urbanec, Podrazký, Batioja, Bazal (79. Halgoš) - Dočekal, Musa (70. Sintean). Trenér: Sazima
Třinec: Adamuška - Ilko, Bedecs, Čelůstka, Janoščín - Omasta, Šumbera, Weber (89. Klec), Vaněk - Janošík (90. Cienciala), Schwendt (83. Dedič). Trenér: Neček
Vlašim - Chrudim 2:1 (0:0)
Branky: 46. Hadaščok, 60. Janda z pen. - 71. Vašulín. Rozhodčí: Váňa - Pečenka, Petřík. ŽK: Pavlík, Hadaščok, Janda, Bačkovský - Krčál, Řezníček. Diváci: 510.
Vlašim: Bačkovský - Pavlík, Piško, Plechatý, Túlio - Janda, Skopec, Mareček, Ivanko-Macej (30. Kučera) - Dao (82. Blecha), Hadaščok (66. Fotr). Trenéři: Boev a Brabec
Chrudim: Zíma - Drahoš, Řezníček, Mastík, Krčál - Vodrážka, Kesner (84. Rybička), Sixta (61. Sulík), Langr (61. Vašulín) - Šípek, Froněk. Trenér: Matějka
České Budějovice - Jihlava 2:0 (0:0)
Branky: 50. Ledecký, 90.+1 Koval. Rozhodčí: Marek - Blažej, Kubr. ŽK: Javorek - Ljovin, Vaculík, Štěpánek. Diváci: 2143.
Č. Budějovice: Staněk - Kladrubský, Havel, Novák, Helešic - Čavoš, Javorek - Wermke (90. Koval), Havelka, Mršič (90.+5 Grajciar) - Ledecký (90.+6 Táborský). Trenér: Horejš
Jihlava: Vízek - Fulnek, Štěpánek, Tlustý, Preisler (80. Turyna) - Machuča (70. Šlein) - Šefčík (56. Vaculík), Ljovin, Zoubele, Novotný - Klíma. Trenér: Svědík
Brno - Vítkovice 4:1 (3:0)
Branky: 21. a 29. Štepanovský, 15. Krejčí, 90.+2 Magera - 86. Cverna. Rozhodčí: Matějček - Vodrážka, Dohnálek. ŽK: Kryštůfek, Eismann - Hýbl, Cverna. Diváci: 2103.
Brno: Melichárek - Sukup, Vraštil, Kryštůfek, Eismann - Krejčí, Bariš (80. Škoda) - Štepanovský, Růsek (51. Kříž), Bartolomeu - Zikl (63. Magera). Trenér: Šustr
Vítkovice: Šustr - Celba, Mikula, Cverna, Hýbl - Matěj, Motyčka (39. Bzirský), Holiš, Ožvolda - Súkenník - Mišinský (62. Mrázek). Trenér: Balcárek