Rubriky:

Národní liga

Advokát Šerák: Disciplinárka nemůže trestat, nebyla řádně zvolena

22. října 2013 17:57 - Praha

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR nemá právo rozhodovat v sázkařské aféře ani v žádné jiné kauze. Tvrdí to advokát Bronislav Šerák, který zastupuje hráče Davida Jablonského a Jana Halamu, jichž se týká policejní stíhání. Podle Šeráka disciplinárka nemůže vynášet verdikty, protože podle jeho názoru nebyla v létě zvolena v souladu se stanovami asociace.

Šerák avizoval, že ve čtvrtek s Jablonským i Halamou na zasedání komise přijde, ale hráči žádné vysvětlení nepodají. Kdyby tak prý učinili, vystavovali by se hrozbě finanční sankce, protože se nemůžou vyjadřovat k probíhajícímu trestnímu stíhání a tím padá i možnost jejich obhajoby na fotbalové půdě.

To je ale podle Šeráka jen zástupný problém. Klíčová podle něj je skutečnost, že disciplinárka nebyla řádně zvolena, tudíž nemůže přijmout žádné rozhodnutí. "Když to řeknu laicky, tak disciplinárka vlastně neexistuje. Její samotný vznik jednoznačně odporuje stanovám FAČR a veškerá její dosavadní rozhodnutí považuju za nicotná," řekl ČTK Šerák.

Advokát: Nemají právo přijímat rozhodnutí

Upozorňuje na to, že disciplinární komise má být podle stanov asociace jmenována výkonným výborem asociace výhradně na návrh ligového shromáždění. To se ale podle Šeráka nestalo.

"Ligové shromáždění po valné hromadě FAČR, která se uskutečnila 8. června, nikdy neprojednávalo a nepředložilo výkonnému výboru návrh na jmenování disciplinární komise. Výkonný výbor přitom 20. června jmenoval předsedou disciplinárky Richarda Bačka, kterého pověřil, aby komisi složil. To je další omyl: předseda komise její složení také navrhovat nemůže," uvedl Šerák. "Z toho tedy jednoznačně vyplývá, že disciplinárka vznikla v rozporu se stanovami asociace a nemá právo přijímat jakékoli rozhodnutí," prohlásil Šerák.

Dopředu upozornil na to, že při čtvrtečním zasedání i před disciplinární komisí zopakuje to samé i v doprovodu svých klientů Halamy, který hájí barvy Bohemians Praha, a teplického zadáka Jablonského. "My se v podstatě nemáme komu zpovídat, když komise není řádně zvoleným orgánem. Nechci vypadat jako nepřítel očisty fotbalu, ale jenom chci pro své klienty spravedlivý proces před komisí, která byla řádně jmenována dle stanov asociace, a řízení pak bude vedeno dle platného disciplinárního řádu," podotkl Šerák.

Halama s Jablonským vypovídat nebudou

Halama a Jablonský, které policie obvinila z ovlivňování zápasů a účasti na nelegálním sázení, tak před komisí vypovídat nebudou. Ale neučinili by tak prý ani za jiné situace. "Z paragrafu 8 vyplývá, že se obviněný nemůže vyjadřovat ke trestnímu stíhání a zveřejňovat k němu jakékoli informace v jeho průběhu. I pod hrozbou vysoké finanční sankce," vysvětlil Šerák.

Dál si stojí také za tím, že disciplinárka před třemi týdny zastavila činnost jedenácti hráčům podezřelým z ovlivňování zápasů neoprávněně. Šerák hned po rozhodnutí komise argumentoval tím, že disciplinárka mohla tresty vynést až po vyšetření celého případu, a ne v jeho průběhu. "Hráči můžou podle mého názoru dál normálně hrát, protože jim činnost zakázal neexistující orgán a navíc dle neplatného řádu. Nehledě na to, že komise stejně podle novelizovaného řádu na něco takového ani neměla právo a nectila presumpci neviny," řekl Šerák.

Disciplinární komise vedená Richardem Bačkem se hájila tím, že zákaz činnosti podezřelým fotbalistům uložit mohla. A odvolala se na starý disciplinární řád, který jí takovou pravomoc dával. Komise prý původní disciplinární řád aplikovala s přihlédnutím k tomu, že se hráči měli provinit ještě v době jeho platnosti.

"Předseda disciplinární komise už několikrát veškeré její kroky jasně vysvětlil a podle názoru komise bylo vše v souladu s řády. A bylo by zbytečné to samé opakovat pořád dokola," reagoval tiskový mluvčí FAČR Jaroslav Kolář.

ČTK

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..