Živě

Bitvu o kariéru nevzdal i kvůli rodičům. Po sérii operací nahlíží na fotbal jinak a tlaku ve Spartě se nebojí

5. června 2019 12:40 - Praha

Návrat, o němž se mu nesnilo. Před pár měsíci byl na dně. Za rok a půl v Bari a Livornu při štacích v druhé nejvyšší italské soutěži vstřelil jen dvě branky, fotbalově strádal. I proto se útočník Libor Kozák odhodlal k návratu domů. Během jara zazářil v Liberci. Vystřílel si angažmá ve Spartě a po šesti letech našel své jméno v nominaci reprezentace!

 

sparta.cz

„Národní tým od mého posledního startu výrazně omládl, pamatuji si jen pár kluků. Upřímně jsem nečekal, že bych se do reprezentace dostal. Jsem překvapený. Jde o obrovskou vzpruhu! A také motivaci. Jsem na správné cestě a budu se na ní snažit za každou cenu udržet," vypravuje zaníceně třicetiletý útočník.

Prošel si krušným roky, jimž však předcházelo neuvěřitelné plodné období. V létě 2008 vyrazil z tehdy druholigové Opavy do Lazia Řím. V Serii A debutoval proti Juventusu s Pavlem Nedvědem, v sezoně 2012/13 se stal nejlepším střelcem Evropské ligy, navíc s Laziem slavil triumf v Italském poháru. Jako posilu si jej vyhlédla Aston Villa.

Libor Kozák ze Slovanu Liberec po neproměněněné penaltě proti Spartě.

Vlastimil Vacek, Právo

Angažmá v Premier League se stalo pohromou. Po sedmi měsících Kozáka při tréninku surově sestřelil Ciaran Clark. Český útočník měl zlomenou lýtkovou i holenní kost. Musel na operaci. A pak ještě jednu. Když se konečně vrátil, začala jej zlobit achillovka v druhé noze. A pak kotník. Podstoupil další chirurgické zákroky.

K návratu na výsluní nepomohl ani návrat do Itálie. Rok v Bari a následně šest měsíců v Livornu zlom k lepšímu nepřinesly. „V určitých okamžicích jsem se cítil hodně špatně. A když jsem musel na operaci počtvrté, pak popáté... Věřit za dané konstelace v návrat bylo hodně těžké. Ale vždy jsem v sobě došel k závěru, že se nevzdám. Pořád jsem věřil. Dokážeš se vrátit, opakoval jsem si," vzpomíná na těžké okamžiky Kozák.

Útočník Aston Villy Libor Kozák slaví vstřelený gól do sítě Wolves.

avfc.co.uk

Klíčovou roli sehráli nejbližší. „Rodiče stáli celou dobu při mně. Podporovali mě v úplných začátcích, představovali velkou oporu i ve chvílích nejtěžších v minulých sezonách. I kvůli nim jsem nechtěl boj o návrat vzdát. Když mi bylo nejhůře, pomohli mi a já si i právě kvůli jejich přístupu prostě nedovolil říct: Seru na to," použil hodně expresivní výraz Kozák.

V lednu využil nabídky Liberce, s nímž se domluvil na půlročním kontraktu. „Bylo více faktorů, proč to v Bari a v Livornu nevyšlo. Nesedl jsem si s trenérem. A také byly fuč všechny mé přednosti. Chybělo sebevědomí. A já nutně potřeboval podržet. Vědomí, že jeden slabší zápas nebude znamenat konec, bylo klíčové. A přesně s tím jsem šel do Liberce," popisuje Kozák. „Navíc jsem zohlednil fakt, že budu blíže domovu a rodině. Potřeboval jsem restart. Výmaz hlavy. A země, kde jsem s fotbalem začal, mi přišla ideální."

Libor Kozák v barvách Slovanu Liberec.

Vlastimil Vacek, Právo

V deseti zápasech vstřelil sedm gólů. Byl klíčovým mužem Severočechů. „Překvapila mě intenzita, množství soubojů a běhavost. Ale rychle jsem se adaptoval. I když po pěti měsících nechci tvrdit, že jsem v top formě," přemítá Kozák.

Ještě než začala premiérová nadstavba ozval se rodákovi z Opavy sportovní manažer Sparty Tomáš Rosický. „Bylo příjemné, že se o mě uchází Sparta. Ale chtěl jsem se soustředit na výkony, takže jsme se domluvili na jednání po sezoně."

Kozákův perný den. Nejdřív návrat do reprezentace, pak přestup do Sparty

Kozák už sice žádný gól nepřidal, ale zájem Sparty přetrval. „Měl jsem i nabídky ze zahraničí. Ale já nechtěl po půl roce utíkat pryč. Všichni v minulých sezonách viděli, že ve Spartě něco není v pořádku. Ale s Tomášem přišla podle mého nová doba. Já věřím jeho vizi. I proto jsme se domluvili rychle," vysvětluje volbu Kozák.

„Jde o historicky nejúspěšnější klub, který je delší dobu bez trofeje. Tlak bude obrovský. Ale já se nebojím, nahlížím na spoustu věcí jinak než před sérií zranění. Teď si užívám každou minutu na hřišti a chci být platný pro tým. Tělo zvládá zátěž i při zápasovém rytmu středa neděle. Prostě si více vážím fotbalu," připouští Kozák a je rád, že na sraz reprezentace dorazil s čistou hlavou. „Dny bezprostředně po sezoně byly hektické. Teď mám klid a mohu se soustředit na zápasy reprezentace," vyhlíží bitvy s Bulharskem a Černou Horou.

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..