Živě

Rosický už ví, že Sparta není pro každého trenéra. Křetínský do další rošády nezasahoval

21. února 2020 14:09 - Praha

Již desátá trenérská změna po odchodu Vítězslava Lavičky, posledního kouče, který v roce 2014 dokázala pro letenský klubu získat jeho poslední ligový titul. Šílený kolotoč ve fotbalové Spartě nezastavil ani sportovní ředitel Tomáš Rosický. V létě vsadil na Václava Jílka, věřil mu i po mizerném podzimu. Hned po prvním jarním kole však kouče nahradil Václav Kotal z béčka. „Jednoznačně cítím odpovědnost, jde to na moje bedra,“ uznává Rosický.

Sport.cz

Přicházejí s vizitkou kvalitních trenérů, ve Spartě však tvrdě narážejí a zase rychle odcházejí... Kardinální otázka tedy zní: V čem je zakopaný pes?

„Já tady zase tolik trenérů nezažil, abych hodnotil tak zeširoka. Otázka velice dobrá, na velkou debatu. Nároky na všechny v klubu jsou prostě obrovské. Sparta asi není pro každého," přemítá Tomáš Rosický, proč neuspěl ani trenér, jehož nadále považuje za velmi kvalitního.

GLOSA: Po žních k Turkovi? Sparta ctí jiné pravidlo. Na jaře od válu...

Jílkovo osudové úterní ráno

Jak vlastně další akce kulový blesk na Letné proběhla? Sobotní domácí porážka 0:2 s Libercem a především tristní výkon v jarní premiéře spustily lavinu.

Zleva generální ředitel Sparty František Čupr (vlevo), nový trenér Václav Kotal a sportovní ředitel Tomáš Rosický.

Vlastimil Vacek, Právo

„S Tomášem jsme po nepovedeném zápase intenzivně komunikovali celý víkend. Bavili jsme se o různých možnostech, také o trenérské změně. V pondělí jsme se pak setkali s panem Kotalem, abychom se ho zeptali, jestli by byl ochoten se ujmout áčka, pokud změnu uděláme. Trenér souhlasil," líčí generální ředitel František Čupr.

„V úterý v osm ráno jsme se setkali s trenérem Jílkem, abychom probrali, jak on vnímá rozpoložení mužstva i v jakém je on sám. A dohodli jsme se na ukončení vzájemné spolupráce," dodává Čupr.

Šok spustil rychlou akci

Těžká volba zvláště pro Rosického. Jílka si vybral a důvěřoval mu ještě po zimní přípravě, v níž mužstvo prohrálo všechny duely na soustředění ve Španělsku.

Nový trenér Sparty Praha Václav Kotal.

Vlastimil Vacek, Právo

„Trenér neměl před Libercem žádné ultimátum, myšlenky na odvolání nebyly. Spíš šlo o to, jak se vyvíjela hra. Zápasy ve Španělsku byly zdvižený prst, pořád jsme ale o změně neuvažovali. Jenže Liberec pro nás byl šok," shrnuje Rosický.

„Sliboval jsem, že diváci uvidí organizovaný tým, co se bude prát za rudý dres. Nic z toho k vidění nebylo! Začaly tedy debaty s Františkem, celý víkend jsme řešili, jak se tým vyvíjí. V pondělí večer jsem volal Vaškovi, že je jeho pozice v řešení. Věděl to ostatně již od neděle," přidává Rosický svůj pohled.

Majitel změnu odsouhlasil

A jaká byla role majitele klubu Daniela Křetínského?

„Panu Křetínskému jsme trenérskou změnu oznámili a navrhli Václava Kotala. Kvitoval ji pozitivně, zásadním způsobem do toho nezasahoval," říká Čupr.

Sportovní ředitel Sparty Praha Tomáš Rosický (vlevo) a generální ředitel František Čupr.

Vlastimil Vacek, Právo

Na povýšeném kovaném sparťanovi tedy bude, aby zastavil výsledkový propad a co nejrychleji vtiskl mužstvu herní tvář.

„Když jsem v létě přicházel k béčku, rozhodně mě nenapadlo, že na jaře už budu u áčka... Určité poznatky už jsem za půl roku měl, oba týmy spolupracují. V tom problém nebyl. Respektoval jsem rozhodnutí vedení. Začínal jsem ve Spartě, takže jsem nabídku vzal, že jí pomůžu," přeje si Kotal.

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10163161336605644

dos, zp, Sport.cz

Časová osa: Fortuna liga

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..