Fotbalisty čekají tři testy na covid, otázka karantény je nejasná

11. května 2020 20:27 - Praha

Fotbalisté z první a druhé ligy budou muset podstoupit tři testy na covid-19. Zatím ale není jasné, zda by v případě pozitivního nálezu šel do karantény celý tým, či nikoliv. Rozhodnutí bude na krajských hygienických stanicích. Pro Lidové noviny a Seznam Zprávy to uvedl epidemiolog Rastislav Maďar, který je koordinátorem ministerské skupiny pro uvolňování přijatých opatření.

 

FCVP

"Dohodli jsme se, že všichni hráči a členové realizačních týmů budou povinně plošně otestováni třikrát. Dva testy v rozmezí pěti či šesti dní by u každého byly provedeny před rozehráním soutěží. Další test potom v období mezi koncem základní části a nadstavbou," řekl Maďar pro Seznam Zprávy.

Před každým utkáním má navíc každý hráč vyplňovat dotazník, ve kterém uvede, zda nepociťuje symptomy. "Pokud by tomu tak bylo, musel by být takový člověk izolován a pak by se postupovalo jako u každé jiné osoby, vykazující příznaky nakažení koronavirem," uvedl Maďar. "A pokud by byl výsledek testu pozitivní, převzala by případ krajská hygienická stanice, která by zkoumala kontakty dané osoby v uplynulém období. To je zase úplně stejné jako u každého jiného občana," dodal.

První společný trénink prvoligového fotbalového týmu FK Jablonec po uvolnění vládních opatření proti šíření nového koronaviru.

Radek Petrášek, ČTK

Pokud by šlo do karantény celé mužstvo, zkomplikovalo by to dohrání ročníku. Například v Německu se obě nejvyšší fotbalové soutěže rozběhnou v sobotu 16. května. Kvůli třem  pozitivním testům už ale musel druholigový klub Dynamo Drážďany do dvoutýdenní karantény a nestihne obnovení sezony.

Jablonecký kapitán Hübschman horuje pro dohrání ligy: Snad situace nikdo zneužívat nebude!

"Záleželo by, jak by situaci vyhodnotila krajská hygienická stanice. Může se stát, že by do karantény poslala jedinou osobu, může se stát, že i osoby další, záleželo by na konkrétním posouzení. Doporučili jsme klubům, aby vytvořily dvě skupiny hráčů, které by spolu nepřicházely do kontaktu, ale bylo mi řečeno, že zejména v menších klubech je něco takového v praxi problém," prohlásil Maďar.

Plošné testování stát nezaplatí. "Rozhodně to nepůjde za státem, na tomto se musí domluvit zástupci fotbalu. Proto očekávám, že (ligové) grémium bude jistě hodně dramatické. To je jasné, zvláště, pokud jsou tací, kteří hrát nechtějí. Navíc pořád platí, že se situace může změnit. A může ji změnit i pozitivní nález před plánovaným startem ligy, byť si myslím, že to by se stát nemělo, epidemiologická situace je příznivější, než jsme sami očekávali. Navíc věřím, že se hráči už nyní chovají disciplinovaně, ono stejně není moc kam jít," řekl Maďar pro Lidové noviny.

Tomáš Hübschman přichází se spoluhráči na první společný trénink Jablonce

Radek Petrášek, ČTK

O tom, zda se první a druhá česká fotbalová liga opět rozběhnou, rozhodne úterní ligové grémium v Praze. Kluby na něm musí odsouhlasit prodloužení sezony přes 30. června, kdy za normálních okolností oficiálně končí ročník.

Ligová fotbalová asociace (LFA), která obě soutěže řídí, v tiskové zprávě uvedla, že jí ministerstvo zdravotnictví dnes sdělilo požadované informace a podmínky, aby mohla aktualizovat manuál LFA s opatřeními směrem ke klubům.

Jablonecký trenér Petr Rada na prvním společném tréninku po uvolnění vládních opatření.

Radek Petrášek, ČTK

"Vedení LFA věří, že po schválení prodloužení soutěžního ročníku členskými kluby z obou soutěží a následném provedení testů hráčů, členů realizačního týmu a dalších zúčastněných osob nebudou znovuzahájení soutěží bránit žádné další překážky," uvedla LFA v prohlášení.

ČTK

Časová osa: Fortuna liga 2021/22

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..