Ani lístky na jméno by incidentu nezabránily, zní z Baníku. Klub nabádá ke změně legislativy

26. března 2014 17:59 - Ostrava

Za současných legislativních pravidel nejsme s to zabránit rváčům a gaunerům, aby se předvedli jako v sobotu. Přitom bezpečnostní opatření před zápasem byla důkladná, ale jen ta povolena, zní z Baníku Ostrava.

Sport.cz

Chuligánství a vandalismus v přestávce fotbalového utkání Baník - Sparta v sobotu na ostravských Bazalech přiměly statutární město Ostrava jako majitele stadiónu podat trestní oznámení na neznámého pachatele. První opatření, aby se snížila možnost opakování, oznámil i Baník. Na příští ligové utkání v sobotu 12. dubna se Slováckem budou v prodeji vstupenky na jméno.

„To, co v přímém televizním přenosu předvedla tlupa chuligánů, hrubě poškozuje reputaci Baníku i města Ostrava," uvedl náměstek primátora Martin Štěpánek. „Budeme velice aktivní v boji proti takovému jednání. Na druhé straně musím říct, že stojíme za všemi slušnými fanoušky, kteří chodí na fotbal," dodal.

„Trestní oznámení je sice proti neznámému pachateli, ale my si společně s radními myslíme, že řada těch pachatelů je známá. Jsou na kamerových systémech a policie o nich má dostatek informací," doplnil tiskový mluvčí Baníku Jaroslav Baďura.

Kartu už měli, ale neuspěli s ní

Baník oznámil, že na příští domácí ligový zápas se Slováckem budou v prodeji jen vstupenky na jméno. „Od utkání Poháru UEFA Spartakem Moskva jsme vybaveni zařízením, aby se na vstupenky dalo dopsat jméno a datum narození," oznámil provozní a bezpečnostní manažer ostravského fotbalového klubu Petr Konderla.

„Jedním z řešení jak úspěšně bojovat proti chuligánství na stadiónech je zavedení karty fanouška všemi prvoligovými kluby," pokračoval Konderla. „My jsme tento krok udělali v roce 2010, ale neuspěli jsme, protože jsme zůstali sami. Je třeba počítat s počáteční negativní reakcí mnoha diváků, které obtěžuje pořídit si kartu fanouška, byť nabízí mnoho klubových výhod."

Bezpečnostní manažer Baníku upozornil na rostoucí agresivitu chuligánů. „Berou bitku s policií jako svoji zábavu, protože zatím se jim nic moc nestane, když jsou zadrženi a obviněni. Legislativa je v tomto směru u nás naprosto nedostatečná, i když na všech možných úrovní na to upozorňujeme už dlouho. Bez nové legislativy se v řešení tohoto vážného problému o moc dál nepohneme, boj s chuligány je předem prohraný," podotkl Konderla.

Rychlý a tvrdý postih pachatele nečeká

Na otázku, zda vstupenky na jméno by zabránily sobotním událostem na Bazalech, zkušený „bezpečák" ihned odpověděl, že ne. „Rváči se neshromáždili v kotli Baníku, ale v jiné části ochozů a odtud zaútočili. Byli na to nachystaní, měli to naplánované. Zodpovědně prohlašuji, že bezpečnostní opatření na zápas se Spartou byla jako na zatím nejrizikovější se Spartakem Moskva. Klíčovým problémem je, že pachatelé mohou být odhaleni i obviněni, ale rychlý a tvrdý postih je nečeká."

Sobotní řádění chuligánů výrazně ztížilo jednání klubu i města s Licenční komisí Fotbalové asociace České republiky (FAČR), aby se I. liga mohla v Ostravě hrát v příští sezóně ještě na Bazalech, protože Městský stadion ve Vítkovicích bude hotový až za rok.

Sobotní řádění chuligánů na Bazalech bude projednávat Disciplinární komise FAČR. Baníku hrozí vysoká pokuta, odehrání jednoho nebo několika utkání bez diváků i úplné zavření hřiště.

Vladimír Kolář, Právo

  Brno - Pardubice dnes 14:00
20210418T14:00:00+0200
Brno vs. Pardubice
Brno vs. Pardubice
Brno
Pardubice
  Zlín - Příbram dnes 14:00
20210418T14:00:00+0200
Zlín vs. Příbram
Zlín vs. Příbram
Zlín
Příbram
  Liberec - Slavia dnes 16:00
20210418T16:00:00+0200
Liberec vs. Slavia
Liberec vs. Slavia
Liberec
Slavia
  Sparta - Slovácko dnes 18:30
20210418T18:30:00+0200
Sparta vs. Slovácko
Sparta vs. Slovácko
Sparta
Slovácko

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..