Je Donnarumma skutečně prvním gólmanem, který byl zvolen nejlepším hráčem šampionátu?

13. července 2021 08:24 - Praha

Trochu debat a diskusí vyvolala volba italského penaltového mága nejlepším hráčem evropského šampionátu. Verdikt technických pozorovatelů UEFA nikdo nezpochybňoval, protože gólman italské squadry Gianluigi Donnarumma si ocenění nesporně zasloužil. Na mistrovství Evropy předváděl famózní výkony, s výjimkou pár desítek sekund v závěru střetnutí základní skupiny s Walesem odchytal všechny zápasy, při penaltovém rozstřelu v semifinále se Španělskem a ve finále s Anglií zazářil, na kontě měl 719 odchytaných minut.

 

Mike Egerton, ČTK/AP

Proto byla volba technických pozorovatelů UEFA, mezi nimiž byl i český zástupce Dušan Fitzel, kvitována. Navíc i kritéria, která UEFA pro volbu nejlepšího hráče turnaje stanovila, splňoval Donnarumma beze zbytku.

Otázky spíš vyvolalo tvrzení, že dvaadvacetiletý gólman Squadry azzurry byl vůbec prvním brankářem, kterému se této pocty dostalo. Pamětníci totiž připomínali, že i Peter Schmeichel byl zvolen v roce 1992 nejlepším hráčem turnaje ve Švédsku, kam přijeli dánští fotbalisté z dovolených na plážích, a nakonec se stali mistry Evropy.

Šťastný italský hrdina Gianluigi Donnarumma slaví vítězství na EURO.

Facundo Arrizabalaga, Reuters

Pravda to sice je, nicméně tehdy nešlo o oficiální volbu expertů UEFA. Ani mistrovství Evropy nebylo tenkrát ještě oficiálně označováno jako EURO. Šampionát měl v logu stylizovanou švédskou vlajku a nápis UEFA 92, na turnaji startovalo jen osm týmů a v anketách o nejlepšího hráče mistrovství Evropy, nejlepšího brankáře, obránce a útočníka hlasovali akreditovaní novináři.

Donnarumma, italský hrdina a nejlepší hráč EURO. V novém angažmá mu ale hrozí jen lavička!

Ti nakonec zvolili nejlepší jedenáctku turnaje, kterou tvořili: Schmeichel - Angloma, Blanc, Brehme, Kohler - Laudrup, Effenberg. Hässler, Gullit - Bergkamp, Van Basten. A protože Peter Schmeichel dostal nejvíc hlasů, byl pasován i na nejlepšího hráče turnaje.

UEFA začala s oficiálním vyhlašováním nejlepších hráčů až na šampionátu v roce 1996 v Anglii, takže Donnarumma je teprve sedmým fotbalistou, jemuž se této pocty dostalo. A skutečně prvním brankářem v historii.

Přehled nejlepších hráčů turnaje
1996 Matthias Sammer Německo
2000 Zinédine Zidane Francie
2004  Theodoros Zagorakis Řecko
2008 Xavi Hernández Španělsko
2012 Andrés Iniesta Španělsko
2016 Antoine Griezmann Francie
2020 Gianluigi Donnarumma Itálie
zp, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.

Podsekce:

           
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..