Slavia bojovala, ale prohrála s Tottenhamem 0:1

Fotbalisté pražské Slavie prohráli úvodní utkání prvního kola poháru UEFA s Tottenhamem Hotspur 0:1. Jediný gól londýnského celku ve čtvrtek vstřelil ve 37. minutě Jermaine Jenas. Slávisté bojovali, obranu pátého celku minulého ročníku Premier League ale nepřekonali. Odveta se hraje za dva týdny.

Hráči Tottenhamu se radují z gólu Jermaina Jenase (vzadu) v utkání proti Slavii.

Oba trenéři nemohli do úvodního utkání nasadit zraněné hráče, hostům chyběl anglický reprezentant Lennon, domácím pro virózu chyběl obránce Krajčík. Hostující trenér Martin Jol nechal jen mezi náhradníky Nizozemce Edgara Davidse i útočníka Robbieho Keanea, kteří přišli do hry až v závěru.

Oba celky se snažily v úvodu hlavně zodpovědně bránit, jen občas přišel po rychlé kombinaci náznak šance. Pokaždé byli ovšem obránci připraveni. Slávisté se zvučného jména soupeře nezalekli a snažili se zpočátku útočit, zejména přes rychlého Vlčka. S přibývajícím časem se ale projevoval jejich respekt ke kvalitám Tottenhamu.

První šanci hostí měl až téměř po půlhodině hry Jermain Defoe, který se obtočil kolem stopera Latky a z otočky nebezpečně vypálil. Míč skončil těsně nad brankou Michala Vorla. Slávistický gólman si při následném odkopu poranil třísla a musel být vystřídán Matúšem Kozáčikem.

Ve 37. minutě šel Tottenham do vedení. Slavia ztratila míč ve středu pole, Zokora přesprintoval soupeře a uvolnil na pravé straně Jermaina Jenase. Ten křížnou střelou z šestnácti metrů propálil Kozáčika. Gól anglický tým povzbudil, naopak slávisté ztratili na sebevědomí v defenzívě, nejistý byl i gólman Kozáčik.

Defoe mohl přidat druhý gól

Hned po přestávce mohlo být skóre pro domácí ještě nepříznivější, Kozáčik ale prudkou hlavičku Defoea chytil. Slavia se snažila hrozit dlouhými přihrávkami na Vlčka s Gaúchem, ty ale obrana Tottenhamu bez problémů pokryla.Největší příležitost měli domácí v 68. minutě, kdy Robinson jen s obtížemi vyrazil střelu Hrdličky a zlikvidoval i dorážku Vlčka. Na druhé straně Kozáčik v závěru vychytal brejk střídajícího Robbieho Keana.

Potvrdila se středeční slova trenéra Jarolíma. Ten na předzápasové tiskové konferenci říkal, že pro jeho hráče bude zápas velkou zkušeností. Slávisté poměřili síly s kvalitním soupeřem, který byl ale nad jejich síly. Tottenham kontroloval hru a domácí pustil do jediné výraznější šance. Anglický klub po zásluze zvítězil a před odvetou v Londýně za dva týdny je blízko k postupu do skupinové fáze poháru UEFA.

Slavia Praha - Tottenham Hotspur 0:1 (0:1)
Branka: 37. Jenas. Rozhodčí: Piccirillo - Thoison, Benech (všichni Fr.). ŽK: Gaúcho - Assou-Ekotto. Diváci: 14 869.
Slavia Praha: Vorel (28. Kozáčik) - Švec, Latka, Suchý, Hubáček - Janda (72. Nečas), L. Jarolím, Hrdlička, Švento - Vlček, Gaúcho (62. Fořt). Trenér: K. Jarolím.
Tottenham Hotspur: Robinson - Chimbonda, King, Dawson, Assou-Ekotto - Jenas, Zokora, Huddlestone (71. Davids), Tainio - Defoe (78. Keane), Mido. Trenér: Jol.