Rubriky:

Liga národů UEFA

Nebuďme naivní a nemysleme, že jednou výhrou nastala nová éra, varoval kapitán Dočkal

14. října 2018 08:46 - Trnava

Nový reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý mu svěřil v reprezentaci kapitánskou pásku a legionář ze zámořské MLS Bořek Dočkal si jako opravdový kapitán v rivalském duelu se Slováky počínal. Vedl ho, dirigoval, velel mu, navíc se dvěma přihrávkami přičinil i o tolik důležitou výhru v soutěžní konfrontaci fotbalové Ligy národů. „Nebuďme ale naivní a nemysleme si, že jsme jedním vítězným střetnutím všechno zlomili a nastartovala se nová éra,“ varuje Dočkal před přehnanou euforií, která by mohla po vystoupení na Slovensku zavládnout.

Sport.cz

Jak vůbec chutná novému kapitánovi reprezentace vítězství nad velkým rivalem?

Moc, protože šlo o důležité utkání. Důležitější už vzhledem k tomu, co se kolem reprezentace v poslední době dělo, ale bylo to, jak se budeme na hřišti prezentovat, jak k utkání přistoupíme a jak přeneseme na hřiště pozitivní energii, která byla v posledních dnech v reprezentaci cítit.

Do reprezentace jste se vrátil téměř po roce a hned jste utkání jako čerstvě jmenovaný kapitán vyšperkoval dvěma gólovými asistencemi. Víc jste si asi přát nemohl?

Nemyslel jsem na sebe, šlo mě o to, abychom se nastartovali jako tým, což bylo mnohem důležitější než mé představy o návratu.

Ale přesto - nahrát v reprezentaci na dva góly, které rozhodnou soutěžní duel, to není zase až tak běžné.

Někdy to tak vyjde. Jsou zápasy, v nichž člověk dá pět skvělých balónů a není z nich nic, v zápase se Slováky oba útočníci situaci dohráli skvěle. Krmenčík se do ní natlačil, udržel oba protihráče za zády a nezazmatkoval. A centr před druhým gólem nebyl rovněž ničím výjimečným... Schick si míč skvěle našel, i když byl centr pomalý, dostal se k němu. Proto bych měl pochválit spíše je.

Prostě role kapitána jste se zhostil, jak se slušelo a patřilo. Nejen dvěma gólovými asistencemi, ale i jako skutečný lídr a vůdce.

Ale o tom jsem přece mluvil už před zápasem a ve stejném duchu jsem promlouval i ke spoluhráčům. Má volba kapitánem nebyla důvodem, abych se nějak výrazně měnil nebo se choval jinak, než jsem se na reprezentačních srazech choval dosud. A navíc - nejsem na roli lídra sám.

Takže tím připomínáte i pomoc a zásluhy ostatních?

V reprezentaci je širší skupina hráčů, která cítí, že teď přišel náš čas. Doba, kdy to musíme vzít na sebe. A nezáleží na tom, jestli jeden z nás má právě na rukávě kapitánskou pásku.

Vy jako kapitán jste začal úspěšně, úspěšně ale začal i nový trenér Jaroslav Šilhavý. Jak se během několika uplynulých dnů projevilo jeho působení nu národním týmu?

Na hodnocení po prvním zápase je brzy, pozitivní vlnu energie, která k reprezentaci přišla, jsme ale samozřejmě cítili. Ale tak to bývá, když se lidé vymění.

Opravdu jen pozitivní vlna energie?

Nastavili jsme i komunikaci, při níž se všichni cítíme dobře. Jenže o atmosféře v kabině, autobusu či na letišti to není. Jde o schopnost přenést ji na hřiště a tam ukázat proměnu reprezentace, na kterou všichni čekají.

Proti Slovákům jste proměnu potvrdili výkonem i výsledkem. Jak velká vzpruha to je před cestou do Charkova, kde hrajete už v úterý s Ukrajinou?

Věřím, že velká. Naše reprezentace kvalitu má, ale potřebuje získat sebevědomí, protože bez něho se dneska prostě hrát nedá. Proto teď musíme po výhře nad Slovenskem začít stavět a výkony potvrzovat i v dalších utkáních. Nebuďme ale naivní a nemysleme si, že jsme jedním vítězným střetnutím všechno zlomili a nastartovala se nová éra. Musíme pracovat dál a stavět na tom, co se povedlo v Trnavě.

Zdeněk Pavlis (Trnava), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Liga národů UEFA

Podsekce:

     
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..