Rubriky:

Ostatní

Kraje a ČMFS chtějí za čtyři roky vyměnit branky na fotbal

27. listopadu 2009 15:25 - PLZEŇ

Kraje a Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) chtějí společně během zhruba čtyř let vyměnit fotbalové branky na přibližně 3500 hřištích po celém Česku. Projekt Bezpečná branka má předcházet vážným i smrtelným úrazům, které v minulosti utrpěly děti, na něž se branka na hřišti převrhla. Projekt je jedním z bodů nově uzavřené spolupráce mezi kraji a ČMFS. Oficiální memorandum podepsali dnes v Plzni předseda fotbalového svazu Ivan Hašek a šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD).

 

Petr Hloušek, Právo

Rozsah spolupráce mezi kraji a fotbalovým svazem bude podle Michala Haška záležet na dohodě konkrétního kraje s regionálním svazem. "Nejde o to, abychom podpořili prvoligové týmy. Nám jde především o podporu mládežnického sportu, o podporu aktivit pro volný čas dětí a mládeže ve spojení se sportem," řekl jihomoravský hejtman.

ČMFS podle svého šéfa zadal výzkumníkům úkol najít materiál pro bezpečnou branku, která by při případném pádu nezranila nebo nezabila mladého sportovce. Takových případů se stalo v minulých letech několik.

Jako nejlepší se ukázaly kompozitové materiály. Výroba branek z nich by měla být ještě o něco levnější než u klasické branky. Náklady budou záležet na případném výběrovém řízení na dodavatele, celkově by měl čtyřletý projekt přijít podle Ivana Haška na milióny korun.

Podle šéfa asociace krajů bude na jednotlivých radách a zastupitelstvech krajů, jakým způsobem se do projektu zapojí, jak se dohodnou s obcemi nebo místními fotbalovými kluby. Řada hejtmanů je připravena pořizování bezpečných branek rozjet už v příštím roce.

Fotbalový svaz dodá krajům svoje podklady, které obsahují mimo jiné údaje o počtu branek v jednotlivých regionech.

"Svaz pokládá podpis memoranda za průlom v dosavadní spolupráci na úrovni krajů. Díky tomu bude docházet k ještě větší výměně informací o rozvojových - především mládežnických - projektech na úrovni krajů. Dojde k vzájemné podpoře při budování sportovní infrastruktury," prohlásil předseda ČMFS.

Připomněl, že svaz se uchází u UEFA o pořádání jedné z kvalifikačních skupin soutěže nazvané Regionální pohár, kde se střetávají amatérské výběry - každou zemi vždy zastupuje jeden region.

"Od spolupráce si slibujeme také efektivitu a úspěšnost při tvorbě nových modelů financování, při využití prostředků z fondů Evropské unie a dalších zdrojů na národní i mezinárodní úrovni," řekl fotbalový předseda.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní