Rubriky:

Ostatní

Podle UEFA se zadlužila více než polovina fotbalových klubů

11. ledna 2011 21:01 - NYON

Prezident UEFA Michel Platini dnes zveřejnil analýzy financování klubů na základě pravidla o finanční fair play, které má pomoci postupně omezit jejich zadlužování. Za rok 2009 se zadlužilo 56 procent ze 733 prvoligových celků Evropy. Proti rostoucí spirále dluhů hodlá UEFA bojovat tím, že bude kluby nutit, aby pracovaly pouze s vlastními zdroji.

 

archiv, Sport.cz

Z prvních analýz financování vyplývá, že prvoligové kluby třiapadesáti členských zemí UEFA měly dohromady za rok 2009 příjmy ve výši 11,7 miliardy eur (287 miliard korun), což je o 4,8 procenta více než za rok 2008. Zároveň však výdaje vzrostly o 9,3 procenta na 12,9 miliardy eur (316 miliard korun), což znamená 1,2 miliardy eur (asi 29 miliard korun) dluhu. Oproti roku 2008 se tak dlužná částka zvýšila o plných 85 procent.

Nejvíce nezdravá situace je v Anglii, kde hned osm prvoligových klubů vykázalo minimálně o 20 procent vyšší výdaje než příjmy. Jen německá, rakouská, belgická a švédská liga skončily po finanční stránce v plusových číslech.

Nová pravidla mají vstoupit v platnost v sezoně 2012/13. Všechny týmy v Lize mistrů a Evropské lize se budou muset zaručit, že jejich příjmy a výdaje jsou vyrovnané. "V opačném případě nebudou moci v evropských pohárech startovat," řekl na dnešní tiskové konferenci generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Pokud by toto pravidlo platilo již nyní, 11 týmů by prý nemohlo v Lize mistrů startovat. "Z třiceti největších klubů dokonce jen čtyři vykázaly finanční vyrovnanost," stojí v prohlášení UEFA. Ta však odmítla zveřejnit černou listinu dlužníků.

"Není cesty zpět," řekl Platini. "Nejde o žádný hon na čarodějnice. My chceme klubům pomoci, ne je ničit," dodal šéf evropského fotbalu, který si dal boj se zadlužováním klubů mezi hlavní body svého mandátu.

Pravidlo finanční fair play má rovněž omezit peněžní injekce od bohatých majitelů klubů. Například Roman Abramovič v Chelsea a šejk Mansúr z Manchesteru City dohromady pomohli klubům 730 miliony liber (asi 21,5 miliardy korun) k pokrytí ztrát.

V letech 2013 až 2016 proto bude povolená pomoc v celkové výši 45 milionů eur, a navíc pouze na pokrytí dluhů. V následujících třech letech se tato částka sníží na třicet milionů.

Součástí plánu je i omezení kádru na 25 profesionálních hráčů. V úvahu připadá i platový strop, ten však zatím evropské právo nedovoluje.

Příjmy klubů v průměru tvoří z 36 procent prodej televizních práv, 25 procent je sponzoring. Prodej vstupenek se stará o 22 procent příjmů. Týmy z pěti nejsilnějších lig Evropy (Španělska, Anglie, Itálie, Německa a Francie) tvoří jen 13 procent všech mužstev, starají se však o 63 procent příjmů.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.