NY Islanders - Colorado 1:0Francouz porážce nezabránil, Kovalčukovi debut ve slavném klubu zhořkl

New York

Ani výborný výkon českého brankáře Pavla Francouze, který se blýskl 32 úspěšnými zákroky, nezabránil porážce Colorada v pondělním zápase NHL na ledě New York Islanders 0:1. Vítěznou trefu zaznamenal v závěrečné třetině Anders Lee. Gólem a třemi přihrávkami přispěl Connor McDavid k výhře Edmontonu 6:4 v Torontu a upevnil si pozici lídra v tabulce bodování celé NHL. Zkušený ruský útočník Ilja Kovalčuk si sice při svém debutu v dresu Montrealu připsal jednu gólovou přihrávku, Canadiens však v souboji s Winnipegem prohráli 2:3.

Český brankář Colorada Pavel Francouz v utkání NHL proti New York Islanders.

Francouz se vrátil do branky Colorada po čtyřech zápasech, v kterých chytala uzdravená jednička Avalanche Philipp Grubauer. Při posledním vystoupení 27. prosince inkasoval v domácím duelu s Minnesotou pětkrát při porážce 4:6. Tentokrát musel strávit prohru při jediném obdrženém gólu. Lee jej překonal ve 47. minutě střelou na lapačku z levého kruhu přes obránce Ryana Gravese.

Hlavní hvězdou utkání byl Varlamov, který loni 1. července podepsal s Islanders jako nechráněný volný hráč čtyřletou smlouvu na 20 milionů dolarů. Opustil tak Colorado, za které chytal osm sezon. V dresu Islanders nastoupil poprvé proti svému bývalému týmu  a díky 32 zásahům si připsal druhé čisté konto v sezoně.

S Francouzem v brance vyšlo Colorado teprve počtvrté v sezoně naprázdno. Jinak má na kontě český gólman jedenáct výher a jednu prohru v nastavení. "Měli jsme nějaké šance, které jsme neproměnili. Varlamov chytal velmi dobře a Francouz také," uvedl kouč Colorada Jared Bednar.

Kapitán Edmontonu Connor McDavid zařídil gólem a třemi asistencemi výhru 6:4 na ledě Toronta a vyhoupl se do čela produktivity před spoluhráče Leona Draisaitla, který si připsal branku a přihrávku. McDavid má ze 45 utkání 59 bodů (34+45) a Draisaitl o dva méně (25+42).

Matthews dýchá Pastrňákovi na záda

Edmonton ukončil desetizápasovou bodovou sérii Toronta, které si během ní připsalo devět vítězství a jednu porážku v prodloužení. S osmi pokusy byl McDavid nejaktivnějším střelcem utkání a v 52. minutě zvýšil na 6:3. Výsledek ještě zkorigoval v přesilové hře Auston Matthews, který si polepšil na 29 gólů v sezoně a na druhém místě tabulky střelců se přiblížil na dvě branky českému kanonýrovi Davidu Pastrňákovi z Bostonu.

V dresu Montrealu debutoval proti Winnipegu ruský útočník Ilja Kovalčuk, který si připsal asistenci a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Dojem mu ale kazila porážka 2:3. Šestatřicetiletý olympijský vítěz z Pchjongčchangu a dvojnásobný mistr světa po předčasném konci angažmá v Los Angeles podepsal v pátek s Canadiens dvoucestný kontakt na 700 tisíc dolarů.

"Je to frustrující, protože (gólman Carey) Price předvedl ve druhé třetině několik neuvěřitelných zákroků a udržel nás ve hře," řekl Kovalčuk, který v 52. minutě asistoval u druhé branky Bena Chiarota v utkání na 2:3. Kovalčuk hrál po dvouměsíční pauze, protože za Los Angeles nastoupil naposledy 9. listopadu.

"Několik chyb nás stálo zápas. Ale líbilo se mi, že jsme bojovali až do konce. Budeme dál pracovat a zlepšovat se. Zítra (v Detroitu) to bude nový zápas a musíme vyhrát," dodal Kovalčuk, který se do NHL vrátil předloni po pěti letech strávených v Petrohradu.

Poosmé za sebou bodoval venku Columbus, který zvítězil v Los Angeles 4:2.

Výsledky pondělních zápasů NHL:
Toronto - Edmonton 4:6 (0:1, 3:3, 1:2)
Branky: 23. Spezza, 37. F. Gauthier, 40. Engvall, 54. Matthews - 8. Klefbom, 21. Nurse, 22. Yamamoto, 34. Chiasson, 47. Draisaitl, 52. McDavid. Střely na branku: 36:35. Diváci: 19 507. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Chiasson (oba Edmonton), 3. K. Kapanen (Toronto).
New York Islanders - Colorado 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 47. A. Lee. Střely na branku: 33:32. Diváci: 13 241. Pavel Francouz odchytal za Colorado 58:33 minuty, inkasoval jednu branku z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 96,97 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. A. Lee (oba NY Islanders), 3. Girard (Colorado).
Montreal - Winnipeg 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 32. a 52. Chiarot - 22. Morrissey, 25. Ehlers, 51. Copp. Střely na branku: 31:28. Diváci: 20 882. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers (Winnipeg), 2. Chiarot, 3. Kovalčuk (oba Montreal).
Los Angeles - Columbus 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
Branky: 2. Iafallo, 52. Lewis - 27. Gerbe, 31. Harrington, 45. Stenlund, 59. Nyquist. Střely na branku: 37:24. Diváci: 14 964. Hvězdy zápasu: 1. Werenski (Columbus), 2. S. Walker (Los Angeles), 3. Milano (Columbus).