Rubriky:

Míčové sporty

Marinová - Pusarlaová 2:1 Marinová jako první Evropanka bere badmintonové zlato

19. srpna 2016 17:35 - Rio de Janeiro

Španělka Carolina Marinová se stala první evropskou badmintonistkou, která získala olympijské zlato. Na hrách v Riu de Janeiro potvrdila roli úřadující mistryně světa a nejvýše nasazené hráčky a ve finále porazila 2:1 na sety Sindhu Pusarlaovou z Indie. Bronz získala Japonka Nozomi Okuharaová, jejíž čínská soupeřka Li Süe-žuej k zápasu o bronz nenastoupila.

 

Marcelo Del Pozo, Reuters

Číňané Fu Chaj-feng, Čang Nan zdolali ve finále mužské čtyřhry pár V Shem Goh, Wee Kiong Tan z Malajsie 2:1 a získali pro svou zemi první badmintonové zlato v Riu. Před čtyřmi lety Číňané vybojovali všech pět zlatých medailí, letos uspěli zatím v prvním ze čtyř skončených turnajů. Soupeře připravili o šanci získat pro Malajsii historicky první olympijské zlato.

Třiadvacetiletá Marinová startovala už na olympijských hrách v Londýně, ale tehdy jako mladičká skončila ve skupině. Turnajem v Riu de Janeiro procházela bez zaváhání, poprvé ztratila set až ve finále. Úvodní sadu boje o titul prohrála 19:21, další sety ale vyhrála hladce 21:12 a 21:15.

Badminton je na olympijských hrách od roku 1992. Ženskou dvouhru vyhrávaly dosud výhradně hráčky z Asie. Po Susi Susantiové z Indonésie a Pang So-hjon z Koreje od OH v Sydney v roce 2000 triumfovaly pouze Číňanky.

Fu Chaj-feng získal zlato už před čtyřmi lety v Londýně, kdy s ním ještě tvořil pár Cchaj Jün. Ani Čang Nan se z nejcennějšího olympijského kovu neraduje poprvé, v Londýně vyhrál mix s Čao Jün-lej, s níž už letos v Riu vybojoval bronz.

V dramatickém mužském semifinále vyřadil Lee Chong Wei z Malajsie Číňana Lin Tana, který ho v Pekingu i v Londýně porazil v olympijském finále. Tradičního rivala udolal 22:20 v rozhodujícím třetím setu. "Myslím, že je to poprvé, co jsem porazil Lin Tana na velké soutěži," řekl šťastný vítěz.

Po zápase se třiatřicetiletý Lee Chong Wei radoval, jako kdyby vyhrál titul. K tomu ale bude muset zdolat ještě jednu čínskou překážku, jeho finálovým soupeřem bude bronzový medailista z Londýna Čchen Lung. S tím malajský badmintonista prohrál ve finále loňského mistrovství světa.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:
Badminton:
Muži:
Dvouhra - semifinále:
Lee Chong Wei (1-Malaj.) - Lin Tan (3-Čína) 2:1 (-15, 11, 20)
Čchen Lung (2-Čína) - Axelsen (4-Dán.) 2:0 (14, 15)
Ženy:
Dvouhra - finále:
Marinová (Šp.) - Pusarlaová (Indie) 2:1 (-19, 12, 15)
o 3. místo:
Okuharaová (6-Jap.) - Li Süe-žuej (3-Čína) bez boje
ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..