Korunovace se odkládá! Drama v Texasu ovládl Räikkönen, Hamiltonovi chybělo k titulu pět bodů

Lewis Hamilton měl po vítězné kvalifikaci na Velkou cenu USA na dosah pátý titul mistra světa formule 1, potřeboval ale v neděli získat o osm bodů víc než hlavní rival Sebastian Vettel. V dramatickém závodu ale britský pilot stáje Mercedes skončil až třetí a Němec ve službách Ferrari čtvrtý, takže rozdíl činil jen tři body. Pro triumf si dojel druhý pilot Ferrari Kimi Räikkönen, který zvládl nejlépe start.

Pilot Ferrari Kimi Räikkönen při Velké ceně USA.

Pilot Ferrari tak ukončil pět a půl roku dlouhé čekání na triumf, naposledy uspěl ve Velké ceně Austrálie v roce 2013 ještě v barvách Lotusu. "Mám radost. Vyšel mi start, a i když jsem na konci už neměl gumy v dobrém stavu, tak Max i Lewis na tom byli podobně," uvedl Räikkönen.

Skvělý výkon předvedl také druhý Max Verstappen z Red Bullu, protože po trestu za výměnu převodovky odstartoval až z osmnácté pozice. "Trochu nečekané. Ale vyšel mi start, rychle jsem se dostal na pátou pozici a pak jsem se držel favoritů," řekl Verstappen. "Na konci už jsem hrozně bojoval s pneumatikami, ale byl to dobrý boj. Dával jsem do toho úplně všechno, až jsem si zničil botu," dodal.

"Max odvedl skvělou práci. Navíc měl v závěru lepší gumy než já, takže to byl velký boj a na víc už jsme asi neměli," uvedl Hamilton. "Alespoň to byl dobrý závod, ale za týden už se nám to snad podaří," přidal mistr světa formule 1 z let 2008, 2014, 2015 a 2017.

Hamilton, který potřeboval k jistotě titulu získat o osm bodů víc než Vettel, sice hned po startu přišel o první místo, když ho předjel Räikkönen, ale i poté mu hrálo všechno do karet. Vettel totiž po souboji s Danielem Ricciardem z Red Bullu dostal hodiny a propadl se až na patnácté místo.

Bude opět slavit v Mexiku?

Hamilton potom jako první z favoritů zajel do boxů a díky tomu se ve 24. kole po Räikkönenově zastávce v depu vrátil na první místo. Jenže poté příliš dlouho otálel s druhou výměnou gum a přišel o výraznou část náskoku, takže když v 37. kole zajel do boxů podruhé, vrátil se na čtvrtém místě se ztrátou 11 sekund na vedoucího Räikkönena.

Díky pomoci týmového kolegy Valtteriho Bottase se Hamilton dostal rychle na třetí místo, stáhl odstup, ale dvě kola před koncem při souboji s Verstappenem vyjel z trati a opět nabral ztrátu. Vettel se navíc v závěru dostal před Bottase na čtvrté místo a Hamilton si na korunovaci musí počkat minimálně do Mexika, kde slavil titul před rokem.

Britský jezdec má nyní na Vettela v pořadí MS náskok 70 bodů a v závěru sezóny může nejlepší závodník získat už maximálně 75 bodů. Hamiltonovi tak stačí v případě Vettelova triumfu dojet v Mexiku nejhůř sedmý. Pokud Vettel nezvítězí, bude Hamilton šampiónem, i kdyby nedojel.

Velká cena USA formule 1 v Austinu
1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:34:18,643 (prům. rychlost: 196,205 km/h)
10. Williams 7
Pozn.: Force India po změně majitele startuje v MS jako nový subjekt, a proto přišla o body získané před Velkou cenou Belgie. Jezdcům stáje body zůstaly.
Stane se Lewis Hamilton mistrem světa při GP Mexika?