Živě

V týmu uprchlíků bude na OH v Tokiu závodit 29 sportovců, výrazně více než v Riu

8. června 2021 15:19 - Lausanne/Praha

V týmu uprchlíků bude na olympijských hrách v Tokiu 29 sportovců ze dvanácti odvětví. Je to bezmála trojnásobek ve srovnání s premiérou tohoto výběru na hrách v Riu de Janeiro před pěti lety. Tehdy jich bylo deset ve třech sportech.

 

New York Times

Členy týmu vybíral Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ze seznamu 55 sportovců, kteří opustili svou vlast a dostali stipendium, aby mohli v novém domově trénovat na olympijské hry. Vybraní šťastlivci budou závodit v plavání, atletice, badmintonu, boxu, kanoistice, cyklistice, judu, karate, střelbě, taekwondu, vzpírání a zápase.

"Jsou nedílnou součástí naší olympijské rodiny a přivítáme je s otevřenou náručí," řekl prezident MOV Thomas Bach, když oznamoval nominaci. Sportující uprchlíci podle něj vyšlou světu silný vzkaz solidarity, odhodlání a naděje.

Polovina Japonců si myslí, že se OH v Tokiu v létě uskuteční

V Tokiu se budou o výpravu uprchlíků starat zástupci MOV a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "To, že přežili válku, útisk a úzkost z emigrace, z nich už dělá výjimečné osobnosti. Skutečnost, že teď mohou zazářit i jako sportovci na světové scéně, mě naplňuje nesmírnou hrdostí," uvedl vysoký komisař UNHCR Filippo Grandi.

Při zahajovacím ceremoniálu v Riu výprava uprchlíků nastupovala pod olympijskou vlajkou jako předposlední před brazilskou reprezentací. Publikum ji tehdy přivítalo bouřlivým potleskem a s vřelým přijetím se setkávali všichni členové týmu uprchlíků i na sportovištích.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..