Živě

V týmu uprchlíků bude na OH v Tokiu závodit 29 sportovců, výrazně více než v Riu

8. června 2021 15:19 - Lausanne/Praha

V týmu uprchlíků bude na olympijských hrách v Tokiu 29 sportovců ze dvanácti odvětví. Je to bezmála trojnásobek ve srovnání s premiérou tohoto výběru na hrách v Riu de Janeiro před pěti lety. Tehdy jich bylo deset ve třech sportech.

 

New York Times

Členy týmu vybíral Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ze seznamu 55 sportovců, kteří opustili svou vlast a dostali stipendium, aby mohli v novém domově trénovat na olympijské hry. Vybraní šťastlivci budou závodit v plavání, atletice, badmintonu, boxu, kanoistice, cyklistice, judu, karate, střelbě, taekwondu, vzpírání a zápase.

"Jsou nedílnou součástí naší olympijské rodiny a přivítáme je s otevřenou náručí," řekl prezident MOV Thomas Bach, když oznamoval nominaci. Sportující uprchlíci podle něj vyšlou světu silný vzkaz solidarity, odhodlání a naděje.

Polovina Japonců si myslí, že se OH v Tokiu v létě uskuteční

V Tokiu se budou o výpravu uprchlíků starat zástupci MOV a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "To, že přežili válku, útisk a úzkost z emigrace, z nich už dělá výjimečné osobnosti. Skutečnost, že teď mohou zazářit i jako sportovci na světové scéně, mě naplňuje nesmírnou hrdostí," uvedl vysoký komisař UNHCR Filippo Grandi.

Při zahajovacím ceremoniálu v Riu výprava uprchlíků nastupovala pod olympijskou vlajkou jako předposlední před brazilskou reprezentací. Publikum ji tehdy přivítalo bouřlivým potleskem a s vřelým přijetím se setkávali všichni členové týmu uprchlíků i na sportovištích.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.