Živě

Boxer Whittaker: Od vyhazovů ze školy a zaměstnání k olympijskému finále

2. srpna 2021 09:59 - Tokio

Vyhodili ho ze školy i z několika zaměstnání, nepředpovídali mu zrovna zářnou budoucnost. Ve středu ale britský boxer Ben Whittaker zabojuje na olympijských hrách v Tokiu o zlatou medaili. Touhu po nejcennějším kovu zobrazují i jeho vlasy nabarvené právě na zlato.

 

Frank Franklin II, ČTK/AP

"Vyrostl jsem s ADHD. Byl jsem trochu otrávený z toho, vysvětlovat to lidem, takže jsem si zahrál takovou gangsterskou roli," řekl Whittaker. Později ho ale vyhodili ze školy. "Můj otec mi řekl, že si musím najít práci, abych se naučil trochu disciplíny," poznamenal boxer.

Ani v zaměstnání ale dlouho nevydržel. Nejprve pracoval ve sportovním obchodu. Uměním jednat s lidmi ale zrovna neoplýval, schovával se na toaletách a následně musel v práci skončit.

Otec mu tak našel práci u fotbalového klubu Wolverhampton, hrajícího nejvyšší anglickou soutěž. Znovu se však před námahou schovával na záchodech. "Chytili mě, jak jím koláče pod sušákem na ruce. Tak mě zase vyhodili," vzpomínal Whittaker.

Americké basketbalistky jsou bez porážky ve čtvrtfinále OH

K boxu se dostal tak, že se občas pral v hospodách nebo společenských klubech. "Nikdy jsem ale netrénoval. Ve skutečnosti jsem to nenáviděl. Kdo chce dostat pěstí do obličeje? Ale byl jsem velmi talentovaný, i tak jsem vyhrával," řekl Whittaker.

"Říkal jsem si, že pokud se trochu zvednu a začnu trénovat častěji než jednou za měsíc, tak něco dokázat můžu. Chtěl jsem to i ukázat škole, kde říkali, že ničeho nedosáhnu," doplnil čtyřiadvacetiletý boxer.

Whittaker se ve středečním finále polotěžké váhy utká s Kubáncem Arlenem Lópezem, který před pěti lety v Riu de Janeiro získal zlato ve střední váze.

Brit může splnit proroctví jeho kouče, který mu ke každým Vánocům daroval fotografii legendárního boxerského šampiona Muhammada Aliho na stupních vítězů na olympiádě v roce 1960. "Říkal mi: 'Tohle budeš ty.' Věř mi, mám rád amatérský box a tvým stylem to vyhraješ," uvedl Whittaker.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..