Živě

Tragédie americké atletky zastavila vyšetřování. Okolnosti nám nedovolují pokračovat, říká mluvčí MOV

4. srpna 2021 08:02

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dočasně zastavil vyšetřování americké atletky Raven Saundersové kvůli jejímu protestnímu gestu při slavnostním vyhlášení soutěže koulařek na OH v Tokiu. Stříbrné medailistce zemřela matka.

 

Hannah Mckay, Reuters

"Dnes ráno jsme se doslechli velmi smutnou zprávu o úmrtí matky Raven Saundersové. MOV vyjadřuje Raven a její rodině svou účast. Je pochopitelné, že vzhledem k těmto okolnostem je celý proces na nějakou dobu zastaven," uvedl mluvčí MOV Mark Adams.

Saundersová během nedělního medailového ceremoniálu zvedla a překřížila ruce do tvaru písmene "X". Předvedené gesto mělo podle americké atletky znamenat solidaritu s utlačovanými. MOV hodlal vyšetřovat, zda gesto neporušuje pravidla o zákazu politických vyjádření během olympijských soutěží. Olympijský výbor USA už uvedl, že koulařku trestat nebude.

Atletka Saundersová zkřížením rukou při ceremoniálu chtěla podpořit utlačované

Mezinárodní olympijský výbor dnes zároveň oznámil, že stále čeká na oficiální reakci čínské strany k případu cyklistek Čung Tchien-š' a Pao Šan-ťü. Zlaté medailistky z týmového sprintu na dráze měly při slavnostním vyhlášení připnuté odznáčky s hlavou někdejšího komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

"Jsme v kontaktu s Čínským olympijským výborem, jenž nás ujistil, že dostaneme úplnou formální odpověď brzy. Ale také nás už ujistil, že se to nebude opakovat," řekl mluvčí MOV Adams.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..