Gymnasta Dolgopjat získal v prostných druhé olympijské zlato pro Izrael

Gymnasta Arťom Dolgopjat vyhrál v Tokiu soutěž v prostných a získal pro Izrael druhé olympijské zlato v historii. Přeskok žen ovládla Brazilka Rebeca Andradeová a po stříbru z víceboje získala na letošních hrách druhou medaili.

Artem Dolgopjat slaví zlatou olympijskou medaili

Ve cvičení na koni našíř obhájil zlato z Ria Brit Max Whitlock. Stejně jako na předloňském mistrovství světa za ním na druhé příčce skončil Lee Čch'-kchaj z Tchaj-wanu. Bronz získal domácí Kazuma Kaja.

Soutěž na bradlech ovládla Belgičanka Nina Derwaelová. Mistryně světa z let 2018 a 2019 dnes porazila Anastasii Iljankovovou z Ruska a Američanku Sunisu Leeovou, která díky bronzu získala v Tokiu po zlatu ve víceboji a stříbru z družstev kompletní sadu medailí.

Čtyřiadvacetiletý Dolgopjat měl sice stejné skóre 14,933 jako Zapata, ale zvítězil díky vyšší náročnosti odcvičených prvků. Rodák z Dněpropetrovsku navázal na loňský titul mistra Evropy a dvě stříbra z mistrovství světa.

Dolgopjat se stal teprve druhým izraelským olympijským vítězem. Jediné zlato před ním získal v Aténách v roce 2004 windsurfař Gal Fridman.

Trojnásobný mistr světa Siao Žuo-tchen na třetím místě zaostal o 0,167 bodu a v Tokiu získal už třetí medaili. Ve víceboji obsadil druhé místo a v soutěži družstev pomohl Číně ke třetí příčce.

Andradeová bere druhou medaili

Andradeová jako jediná překonala hranici patnácti bodů (15,083) a v Tokiu získala druhou medaili po stříbru ve víceboji. V něm se na stupně vítězů dostala jako první Jihoameričanka v historii.

Druhé místo obsadila Američanka Mykayla Skinnerová, která nahradila hvězdnou krajanku Simone Bilesovou. Čtyřnásobná šampionka z Ria de Janeiro kvůli psychickým problémům vynechala v Tokiu už čtyři soutěže, otevřená zůstává už jen její účast v úterním finále na kladině. Bronz získala Korejka Jo So-čong.