Rubriky:

Americký fotbal

VIDEO: Nejprve chemoterapie, pak touchdown. Malý bojovník dohnal diváky k slzám

12. dubna 2013 13:18 - Atkinson

V podstatě je Jack Hoffman obyčejný kluk z Nebrasky. Přesto se najednou ocitl na ramenou Rexe Burkheada, hvězdy tamního týmu amerického fotbalu, a více než 60 000 diváků na stadiónu mu nadšeně aplaudovalo. Jack je totiž opravdový vítěz! Podařil se mu 69yardový touchdown, ale hlavně: tenhle teprve sedmiletý klučina úspěšně zvládl mnohem důležitější bitvu – proti zhoubnému nádoru na mozku.

Jackův dojemný příběh začal před dvěma roky. Jednoho dubnového rána se probudil křídově bledý, následoval půl hodiny trvající epileptický záchvat. Vyděšení rodiče si v nemocnici vyslechli krutou diagnózu: rozsáhlý nádor na mozku.

První operace neproběhla, jak odborníci doufali. Lékaři navrhli rodině další zákrok, současně je však varovali: „Je možné, že se váš syn už nikdy nevzbudí."

V září 2011, dva týdny před druhou operací, se Jack na klinice setkal s Burkheadem. Rodiče chtěli synka potěšit, chlapcův oblíbený hráč tamních Nebraska Cornhuskers rád přijel a strávil s ním celý den. Při loučení mu dal hoch náramek s nápisem „Team Jack Pray."

Jackův boj inspiroval tým k výhře

„Ten jeho těžký osud mi nešel z hlavy, pořád jsem na toho kluka myslel," přiznal později running back Burkhead. „Jen o pár dnů později jsme v utkání s Ohiem prohrávali 6:20 a najednou mi v šatně zrak padl na ten náramek. Uvědomil jsem si, že když to nevzdává Jack, nesmíme ani my."

Cornhuskers otočili zápas a nakonec vyhráli 34:27, což byl největší obrat v historii klubu. „Jack byl naší inspirací," dodal  Burkhead.

Druhý zákrok dopadl úspěšně: neurochirurgům se podařilo odstranit 95 procent nádoru a utlumit záchvaty. Malý bojovník však následně musel absolvovat porci 60 týdnů chemoterapie a řadu dalších vyšetření.

Tento měsíc při jarním přípravném zápasu před začátkem nové sezóny v americkém fotbalu nabídli Cornhuskers účast jednomu z příznivců klubu. Ani nemuseli dlouho váhat nad tím, kdo bude oním zvláštním hostem...

A tak se malý Jack ocitl na hřišti a před 60 174 diváky v poslední čtvrtině utkání dosáhl touchdownu, při němž mu oba týmy demonstrativně asistovaly. Ovace fanoušků na tribunách se přitom mísily se slzami, když se na ukazateli skóre objevil stav: Život 6, Rakovina 0.

mm, Sport.cz

Časová osa: Americký fotbal

Filtr článků - Americký fotbal