Atletika

Hejnová poběží na MS finále, Mäki postoupila do semifinále

2. října 2019 17:11 - Dauhá
(Aktualizováno: 2. října 2019 20:08)

Zuzana Hejnová postoupila na mistrovství světa v Dauhá v běhu na 400 m překážek do finále. V semifinále byla druhá za 54,41 sekundy, o setinu před Američankou Ashley Spencerovou, která jí připravila o bronz na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Kristiina Mäki si v rozběhu na 1500 m vylepšila o desetinu loňský osobní rekord časem 4:06,61 a zajistila si účast v semifinále. Diskařce Elišce Staňkové ani její letošní maximum 58,98 m na postup do finále nestačilo, obsadila 17. místo.

Petr David Josek, ČTK/AP

Spencerová, která má letos na kontě o sekundu lepší čas než česká reprezentantka, byla v druhém semifinále velkou favoritkou. Do cílové rovinky vbíhala s komfortním náskokem před Hejnovou. Přes tuto dvojici se přehnala Jamajčanka Rushell Claytonová, ale Hejnová zabrala a dostala se před Spencerovou na přímé postupové místo. Nakonec však časem postoupila i její soupeřka.

V pátek poběží Hejnová v součtu mistrovství světa a olympijských her už sedmé velké finále a může rozšířit svou sbírku dvou zlatých a jedné bronzové medaile. Proti Američankám to však bude mít hodně těžké. Nejrychlejší byla s vypuštěným závěrem Sydney McLaughlinová v čase 53,81, jen o desetinu pomalejší byla světová rekordmanka Dalilah Muhammadová.

Zuzana Hejnová se připravuje na semifinálový běh.

V prvním rozběhu mílařek, v němž dominovala vítězka závodu na 10 000 m Sifan Hassanová z Nizozemska, Mäki v cílové rovince předstihla tři soupeřky a doběhla osmá. Od přímého postupu do semifinále ji dělila dvě místa, ale v obou následujících, takticky vedených rozbězích byly i vítězky pomalejší než ona.

Osmadvacetiletá česká reprezentantka přitom nastoupila silně nachlazená, místo léčby ale poběží ve čtvrtek večer semifinále MS.

Hlavně poraz Finku, slyšela. Jenže česká architektka dokázala v Dauhá mnohem víc

Staňková, která dostala pozvánku od IAAF až na posledních chvíli, předvedla ve třetí sérii svůj nejlepší letošní hod. Zlepšila se o 17 centimetrů, ale na postup do finále bylo třeba hodit více než o tři metry dál. V nejlepším světle se představila letošní jednička světových tabulek Kubánka Yaimé Pérezová, hned prvním hodem 67,78 hravě splnila limit.

Na pětikilometrové trati byla v rozbězích nejrychlejší obhájkyně zlata Hellen Obiriová z Keni, která si chce vynahradit zklamání z desítky, kde skončila pátá. Její vítězný čas má hodnotu 14:52,13. Krok s ní překvapivě udržela jen Američanka Karissa Schweizerová. Vylepšila si osobní rekord o více než devět sekund a dostala se poprvé pod patnáctiminutovou hranici.

Kristiina Mäki v rozběhu na 1500 m na MS v Dauhá.

Ivana Roháčková/ASC Dukla, ČTK

Finále hladké čtvrtky mužů bude bez největšího favorita. Lídr letošních tabulek Američan Michael Norman, který běžel dvakrát hluboko po 44 sekund, skončil kvůli zdravotním problémům v semifinále až sedmý. Nejrychlejší byl Steven Gardiner z Baham, stříbrný čtvrtkař z Ria dosáhl svého letos nejlepšího času 44,13.

1. Hassanová (Niz.) 4:03,88,
...8. Mäki (ČR) 4:06,61 - postoupila do semifinále.
5000 m:
1. Obiriová (Keňa) 14:52,13.
400 m přek.:
1. McLaughlinová (USA) 53,81

..5. Hejnová (ČR) 54,41 - postoupila do finále.

Koule:
1. Thomasová-Doddová (Jam.) 19,32.
Disk:
1. Pérezová (Kuba) 67,78,
...17. Staňková (ČR) 58,98 - nepostoupila do finále.

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.