Rubriky:

Atletika

Tajemství odhaleno. Na Letnou míří světové hvězdy!

1. září 2020 10:04 - Praha

V sobotu brzy ráno budou diváci po celém světě sledovat, co se děje na pražské Letné. Společnost RunCzech, pořádající Pražský maraton i půlmaratony po celé republice, přichystala překvapení, které odtajnila teprve necelý týden před akcí. Na oválnou trať v Letenských sadech, která by měla svědčit rychlým časům, pozvali pětatřicet elitních světových vytrvalců. A mají velké plány.

 

Foto Michal Svátek/Mafra, Profimedia.cz

Pražský maraton, půlmaraton i desetikilometrová Grand Prix padly za oběť pandemii koronaviru, místo toho RunCzech nachystal závody například na vybraných českých letištích. Největší lahůdku si ale schoval na září pod názvem Prague 21,1 km – Ready for the Restart.

Akce má být symbolem obnovy běžeckých akcí, vždyť masové závody se rušily po celém světě. V sobotu ale půjde i kvůli bezpečnostním a hygienickým opatřením jen o závod profesionálů, který odstartuje v 6.20 pro muže, v 8.00 se na šestnáct a půl okruhu vydají ženy, oba závody bude vysílat ČT sport.

„Pandemie vzala skvělým atletům šance závodit po celém světě. My jsme zase přišli o možnost vidět jejich skvělé výkony, na které jsme zvyklí. Chtěli jsme najít cestu, jak udělat něco velkolepého pro všechny,“ vysvětluje Carlo Capalbo, šéf organizačního výboru.

Co je v plánu? Muži by měli zaútočit na hranici 58:30, která zatím v historii padla jen dvakrát při světových rekordech Zersenaye Tadeseho z Eritreje (58:23) a vloni v podání Geoffreyho Kamworora z Keni (58:01).

U ženského závodu jsou ambice organizátorů ještě větší. Padnout by mohl světový rekord 1:06:11 Etiopanky Netsanet Gudetaové, dosažený v čistě ženském závodě. V historii padlo i 43 rychlejších výkonů, ale ty byly dosaženy ve smíšených závodech s muži, což pochopitelně rychlejším časům nahrává.

Železný se o Tretru bál. Chtěl jsem ji co nejdřív, aby nám ji nezrušili úplně

Kdo by měl elitní časy obstarat? Podrobnosti plánují organizátoři oznámit na čtvrteční tiskové konferenci, ale předběžná sestava hvězd je nabitá.

Mezi jedenáctkou žen výhradně z běžeckých velmocí Keni a Etiopie by se měla představit aktuální světová rekordmanka Gudetaová, mistryně světa z roku 2016 a bývalá světová rekordmanka Peres Jepchirchirová z Keni či její krajanka Joan Chelimo Mellyová, která se předloni v Praze zařadila na šesté místo historie s časem 1:05:04.

Mužskými esy jsou zejména Keňané: Stephen Kiprop, který už zvládl půlmaraton za 58:42, jeho krajan Kibiwott Kandie nebo vítěz posledních dvou ročníků Pražského půlmaratonu Benard Kimeli.

Akce v Letenských sadech svými kulisami připomene loňský úspěšný útok Eliuda Kipchogeho na maratonskou hranici dvou hodin ve vídeňském Pratru, v Praze ale budou splněny podmínky pro uznání případného světového rekordu.

Zatímco Kipchogeho závod s časem byl zároveň propagací bot značky Nike, při pražském závodě představí svoji novou běžeckou obuv společnost Adidas.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.