Článek
Změny pravidel přinášejí oběti. Ještě před devíti lety měl každý běžec nárok jednou ulít start, trestán vyloučením byl až za svůj druhý prohřešek. Od roku 2003 byli po prvním ulitém startu kohokoliv v ohrožení všichni závodníci. A od loňského roku platí nulová tolerance – každý ulitý start znamená konec v závodě.
Na mistrovství světa v Paříži v roce 2003 předvedl památnou scénu americký sprinter Jon Drummond. Když doplatil na úpravu pravidel a byl diskvalifikován, vzpouzel se, lehl si na dráhu a odmítal odejít, až byl kvůli němu zdržen celý časový pořad. Sprinteři ujišťovali, že budou usilovat o navrácení původního pravidla, jenže atletická federace IAAF se vydala opačným směrem.
Sprinteři se neshodnou
Už druhou sezónu nedávají regule žádný nárok na zaváhání. A opět se to řadě atletů nelíbí. „Je to psychicky hodně náročné, myslím, že lepší bylo předchozí pravidlo s možností ulít jeden start,“ přemítá stříbrný ze včerejší stovky Walter Dix.
Porovnávat mohl i pětatřicetiletý bronzový medailista Kim Collins. „Zažil jsem všechny systémy a souhlasím s Walterem. Kdyby platilo původní pravidlo, viděli bychom Usaina běžet,“ krčil rameny. Jen vítězný Yohan Blake neměl k současným regulím výhrad. „Chystá je IAAF, my je musíme respektovat. Já s tím nemám problém,“ ujišťoval Jamajčan.
Skončil i Chambers
Bolt, jenž po ulitém startu jen nazlobeně mrskl dresem o zem, byl nejviditelnějším, ale ne jediným „startovním hříšníkem“ v Tegu. Už v semifinále byl vyloučen zkušený Brit Dwain Chambers. „Startér zvedl zbraň a já se pohnul. Pravidla jsou pravidla a já ulil,“ smířeně konstatoval.
Předčasně v Tegu opouštěly závod také dvě čtvrtkařky včetně olympijské vítězky Christine Ohuruogové, vracel se i start ženského maratónu, ale tam ke kuriózní diskvalifikaci nedošlo.
Chtějí iniciovat změnu
Není vyloučeno, že se o další úpravě pravidel bude jednat. „My bychom rádi, kdyby se pravidlo vrátilo na jeden možný ulitý start,“ říká Ricky Simms, manažer Usaina Bolta.
Reakce IAAF ale byla jednoznačná, změnu pravidla 162.7 nechystá. „Je nám líto diskvalifikace Usaina Bolta, ale důvěryhodnost sportu závisí na tom, aby pravidla byla uplatňována na všechny atlety bez rozdílu. Nulová tolerance je uplatňována od 1. 1. 2009 a všichni atleti měli dost času, aby si na ni zvykli," uvedla federace ve svém prohlášení.