VIDEO: Drummond dělal divadlo, Bolt jen mrštil dresem. Změny pravidel přinášejí oběti

29. srpna 2011 07:19 - TEGU

Postupné zpřísňování pravidel o ulitých startech mělo být krokem vstříc televizním společnostem, aby se kvůli netrpělivým sprinterům přenosy neúměrně nenatahovaly. Z včerejší diskvalifikace Usaina Bolta ale rozhodně nemohly mít radost ani televize. I proto se na mistrovství světa v Tegu opět rozvířila debata o atletických regulích.

 

Dylan Martinez, Reuters

Změny pravidel přinášejí oběti. Ještě před devíti lety měl každý běžec nárok jednou ulít start, trestán vyloučením byl až za svůj druhý prohřešek. Od roku 2003 byli po prvním ulitém startu kohokoliv v ohrožení všichni závodníci. A od loňského roku platí nulová tolerance – každý ulitý start znamená konec v závodě.

Na mistrovství světa v Paříži v roce 2003 předvedl památnou scénu americký sprinter Jon Drummond. Když doplatil na úpravu pravidel a byl diskvalifikován, vzpouzel se, lehl si na dráhu a odmítal odejít, až byl kvůli němu zdržen celý časový pořad. Sprinteři ujišťovali, že budou usilovat o navrácení původního pravidla, jenže atletická federace IAAF se vydala opačným směrem.

Sprinteři se neshodnou

Už druhou sezónu nedávají regule žádný nárok na zaváhání. A opět se to řadě atletů nelíbí. „Je to psychicky hodně náročné, myslím, že lepší bylo předchozí pravidlo s možností ulít jeden start,“ přemítá stříbrný ze včerejší stovky Walter Dix.

Porovnávat mohl i pětatřicetiletý bronzový medailista Kim Collins. „Zažil jsem všechny systémy a souhlasím s Walterem. Kdyby platilo původní pravidlo, viděli bychom Usaina běžet,“ krčil rameny. Jen vítězný Yohan Blake neměl k současným regulím výhrad. „Chystá je IAAF, my je musíme respektovat. Já s tím nemám problém,“ ujišťoval Jamajčan.

Skončil i Chambers

Bolt, jenž po ulitém startu jen nazlobeně mrskl dresem o zem, byl nejviditelnějším, ale ne jediným „startovním hříšníkem“ v Tegu. Už v semifinále byl vyloučen zkušený Brit Dwain Chambers. „Startér zvedl zbraň a já se pohnul. Pravidla jsou pravidla a já ulil,“ smířeně konstatoval.

Předčasně v Tegu opouštěly závod také dvě čtvrtkařky včetně olympijské vítězky Christine Ohuruogové, vracel se i start ženského maratónu, ale tam ke kuriózní diskvalifikaci nedošlo.

Chtějí iniciovat změnu

Není vyloučeno, že se o další úpravě pravidel bude jednat. „My bychom rádi, kdyby se pravidlo vrátilo na jeden možný ulitý start,“ říká Ricky Simms, manažer Usaina Bolta.

Reakce IAAF ale byla jednoznačná, změnu pravidla 162.7 nechystá. „Je nám líto diskvalifikace Usaina Bolta, ale důvěryhodnost sportu závisí na tom, aby pravidla byla uplatňována na všechny atlety bez rozdílu. Nulová tolerance je uplatňována od 1. 1. 2009 a všichni atleti měli dost času, aby si na ni zvykli," uvedla federace ve svém prohlášení.

Michal Osoba (Tegu), Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.