Rubriky:

Běžkyně sobě

Nové boje! Ženy chtějí mít v terénu stejná práva jako muži

5. února 2018 08:10 - Praha

V době, kdy kvůli genderové vyváženosti, všeobecnému šíření lidských práv napříč spektrem a zušlechťování i věcí dříve absolutně nemyslitelných, vzplála další válečná vřava. Ze závodů formule 1 mizí grid girls, v některých západoevropských zemích uvažují o tom, že zruší dělení záchodků na dámské a pánské. A anglosaský svět žije rovnoprávností v přespolním běhu. Tady je z genderového hlediska na čem pracovat. A do kontroverzní a žhavé diskuze přispívají největší esa světa.

 

Profimedia.cz

V prosinci minulého roku se na sociálních sítích rozohnila jedna amatérská běžkyně z Londýna nad otázkou, proč ženy a muži běhají v cross-country rozdílné vzdálenosti, když jsou si přeci všichni rovni. Žabomyší válka dobrá leda tak k pousmání, myslíte si? I kdepak! Británie žije internetovou peticí za zrovnoprávnění žen na trasách přespolních běhů. Chtějí běhat stejně jako muži a basta! Podepsaly ji už tisíce lidí a svůj názor připojily i největší hvězdy vytrvalostního běhu.

Přítel se musel porvat s hlavním rozhodčím, aby mohla závod dokončit!

Idea je vcelku jasná: V současnosti jsou britské přespolní běhy pro muže delší než pro ženy, zatímco obě pohlaví měří svoje síly na stejných tratích jak v hale, tak na silnici. Ženy a muži běhají stejně dlouhý maraton, stejně dlouhou půlku a i desítka je pro všechny stejná. Proč je tedy situace v cross-country odlišná, ptají se signatáři petice.

Nejrůznější šampionáty mají délku 10 kilometrů pro muže, 6 kilometrů pro ženy nehledě ke skutečnosti, že před rokem 2000 měla délka ženských závodů dokonce jen 5 kilometrů. Původkyně petice za lepší zítřky ženského přespolního běhu vytahuje svůj nejtěžší kalibr: Už tomu bylo 50 let, co Kathrine Switzerová jasně prokázala, že ženy mohou uběhnout i maraton, aniž by upadly do komatu. A podle ní je čas, aby rovnoprávnost zavládla i v cross-country.

Mnoho skvělých jmen z jednoho i druhého tábora se k problému vyjádřilo. Za všechny uveďme Paulu Radcliffová, držitelku kupříkladu ženského světového rekordu na maratonské distanci: „Je to samozřejmě věc názoru. Já si prostě nemyslím, že nám tím chce někdo říct, že něčeho nejsme schopné. Já jsem se tak určitě nikdy necítila. Jako běžkyně cross-country jsem měla osmikilometrovou trať ráda a myslím si, že to bylo lepší než závodit na dvanáct. Měly bychom být všechny hrdé na svoji jedinečnost," uzavřela šampionka na sociálních sítích.

Svět běhu je v mnohém unikátní a díky své nenáročnosti na vybavení či prostory je možná ještě spravedlivější a rovnoprávnější než sporty jiné. Ženy se dnes mohou bít v ringu stejně jako udatní mužové, hrát fotbal nebo vrhat kladivem. Při ultramaratonech se nezřídka stává, že v absolutním pořadí zvítězí nějaká nenápadná žena a svou vytrvalostí a odolností strčí do kapsy i ty nejlepší muže. Doufejme, že ti se na oplátku nechystají vyrukovat proti takovým jevům s nějakou proti-peticí.

boe, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce