Aby mohla dát svou ledvinu kamarádovi, rozhodla se radikálně zhubnout

23. května 2017 08:32 - New York

Rebekah Ceidro se rozhodla shodit pár kilo. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby to nedělala pro svého kamaráda, kterému chce věnovat svou ledvinu. Vím, jaké musí mít obavy, já je mám také, říká. Ale to nevadí, 33letá matka od rodiny se rozhodla zachránit svého kamaráda a kolegu z práce.

 

Profimedia.cz

Když Rebekah jednoho červencového rána projížděla sociální sítě, uviděla post dávného přítele Chrise Moora, kterému lékaři dávali posledních šest až dvanáct měsíců života. Bylo mu diagnostikováno chronické onemocnění a prý potřebuje novou ledvinu, jinak zemře. Rebekah věděla, že Chris nedává své soukromé věci běžně na internet, věděla, že její přítel musí být úplně zoufalý.

ČTĚTE TAKÉ: Obezita na postupu! Běh může vše zachránit

Zjistila, že má vhodnou krevní skupinu, a to byla první pozitivní věc. Rebekah navštívila univerzitní zdravotní středisko, na němž proběhly další testy vhodnosti dárcovství. Bylo ještě jednou třeba prověřit krevní skupinu, rodinnou anamnézu, ale bylo nutno absolvovat i psychologickou přípravu. „Lékaři mi řekli, že musím myslet i na sebe, že je to krok, který mne ovlivní nejen pro dnešek, ale pro dalších několik desítek let," řekla odhodlaná zachránkyně.

Nastal ale zásadní problém. Dárkyně měla nadváhu. V době prvních příprav vážila 99 kilo. To se zdálo lékařům opravdu hodně. Pokud bude chtít Rebekah opravdu svému příteli pomoci, musí svou hmotnost výrazně upravit. „To mě tak nějak žensky ranilo. Jsem opravdu příliš tlustá na to, abych někomu zachránila život?" ptala se sama sebe.

Hned druhý týden od prvního vyšetření se zúčastnila svého prvního závodu na pět kilometrů, který organizovala restaurace, v níž Rebekah pracuje jako vedoucí. Začala běhat každý den. Vstává dříve, aby stihla svůj trénink. „Vstávám, protože to dělám pro Chrise. Aby mohl přežít, musím já pokořit svou lenost," vysvětlila novopečená běžkyně.

Běhá teď od šesti do deseti kilometrů i šestkrát týdně, trénuje také s činkami i vlastní hmotností. A její snaha se začíná vyplácet. Shodila už 17 kilogramů, což je dvojnásobek toho, co jí lékaři původně doporučili. A v merku má i nějaké překážkové závody a příští rok by chtěla zdolat maraton.

„Ve svém životě jsem udělala změnu, kterou nelze vrátit," uvědomuje si. V srpnu ji čeká poslední návštěva lékařů, kde budou finalizovány detaily transplantace. Vědci prý dodnes nedokáží přesně určit, zda běh skutečně prodlužuje život, ale v tomto případě je zcela evidentní, že ano. Dokonce zachraňuje.

kü, Sport.cz

Dokázali byste takto pomoci někomu jinému?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce