Střelili medvěda do hlavy. Zabil účastníka závodu

22. června 2017 10:14 - Anchorage

K politováníhodné události došlo o víkendu při trailových závodech na Aljašce. Blíže nespecifikovanou mladistvou osobu napadlo divoké zvíře a usmrtilo ji. Nepomohla ani rychlá akce bratra oběti, kterou napadená osoba ještě stačila kontaktovat, ani přispěchavších záchranářů. Ti už mohli pouze konstatovat smrt. Zvíře, ačkoli bylo střeleno, stále uniká.

 

Profimedia.cz

Závod Robert Spurr Memorial Hill Climb pořádaný v hornaté aljašské oblasti Bird Ridge představuje pětikilometrový výběh s převýšením přes 1000 metrů. Jde opravdu o velmi namáhavou soutěž, navíc v drsných přírodních podmínkách. Tuto skutečnost bohužel potvrdily i nedávné události.

Nerovný souboj! Útok šelmy odrazil nejvěrnější přítel, běžci zachránil život

16letá blíže neurčená osoba posílá v neděli ve 12:37 místního času zprávu SMS svému bratrovi, v níž jej žádá o pomoc a hovoří o tom, že „byla napadena medvědem". Organizátoři jsou naštěstí schopni lokalizovat místo, kde se osoba nachází, podle signálu mobilního telefonu. Na místo se ihned vypraví záchranný personál, kterému s vynesením zdravotnického materiálu do strmého, nepříliš přístupného terénu ochotně pomáhají běžci účastnící se závodů. Do akce se také ihned pouští strážci národního parku.

Bylo zjištěno, že útok má na svědomí medvěd černý. Ten je u nás znám spíše pod názvem baribal. V Severní Americe, která je jeho výhradním domovem, se nazývá black bear. Jde o nejmenší severoamerický druh medvěda, jehož potravu z 85 % tvoří rostlinné složky. Jak v souvislosti s případem hlásí i výzkumné pracoviště North America Bear Centre, „většina útoků ze strany medvěda černého představuje defenzivní reakci na osobu, která se ke zvířeti dostala příliš blízko". Medvěd tak vlastně jedná ze strachu a v sebeobraně, nikoli z důvodu, že by si chtěl člověka ulovit a později sníst. Baribalovi není možné utéct, je schopen vyvinout rychlost až přes 50 km/h.

Mladou osobu na závodech se zachránit nepodařilo. Vzhledem k utrpěným zraněním byla na místě prohlášená za mrtvou. Tělo bylo nalezeno jen několik set metrů od hlavní trasy závodu a není jasné, z jakého důvodu osoba tuto trasu opustila a vydala se do silně zarostlého a velmi obtížně přístupného terénu. Tělesné pozůstatky bylo nutné transportovat helikoptérou. V blízkosti tragické události překvapili rangeři i samotného medvěda, kterého střelili do hlavy. Zvíře však uteklo a doposud se jej nepodařilo nalézt. U baribala jde o poměrně rozšířený druh. Smutnou povinností strážců parku je zlikvidovat každého medvěda, u nějž se prokáže, že někdy zaútočil na člověka. Existují totiž důvodné obavy, že takové zvíře ztratilo přirozenou plachost a v útocích bude s největší pravděpodobností pokračovat, mnohdy motivováno i nalezením nového zdroje potravy.

kü, Sport.cz

Zúčastnili byste se závodů v oblasti, kde žijí velké šelmy?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce