Utrpení a tvrdý dril. Záměrně se dehydroval, aby zvládl boj v pustinách

1. srpna 2016 08:54 - New York

Dean Karnazes, Američan s řeckými kořeny, se celosvětově proslavil jako „ten, co běhá od nevidím do nevidím a sní u toho všechno, co mu přijde pod ruku“. Notoricky známých je jeho 50 maratónů v 50 dnech v 50 různých státech USA. Běhal na všech kontinentech minimálně dvakrát, závodil na nejvzdálenějších a nejodlehlejších místech naší planety. Ultramaratón vedoucí Údolím smrti, o němž se říká, že je nejtvrdším závodem svého druhu vůbec, vyhrál dvakrát po sobě. A teď se pustil do něčeho zcela nového. Proběhl exotickou část Hedvábné stezky, aby ukázal, že nic není nemožné a že běh může spojovat celé národy. Při přípravě se rozhodně nešetřil.

 

facebook D. Karnazes

Karnazes tentokrát zanevřel na organizované závody a pustil se do dalšího objevování. Po prastaré Hedvábné stezce se rozhodl propojit během Uzbekistán, Kyrgyzstán a Kazachstán. Cesta dlouhá 525 kilometrů vedla až do výšek téměř 3700 metrů nad mořem. Projekt propojený s oficiálním diplomatickým programem měl zároveň podpořit státy slavící 25. výročí nezávislosti. Jelikož nebylo možné, aby běžce celou dobu doprovázelo vozidlo, nenechal ultramaratónec v přípravě nic náhodě.

ČTĚTE TAKÉ: Seknul s alkoholem, vstává ve 3 hodiny a před snídaní běží maratón

Na nápad takovou věc vůbec podstoupit jej přivedl při jednom z městských maratónů náhodný běžec, který dříve pracoval v Kyrgyzstánu. Když Karnazes poprvé uviděl itinerář cesty, bylo mu všechno jasné: Chtějí ho zabít! „Koukal jsem se na počasí. Uzbekistán leží ještě nad Afghánistánem. Je to poušť. Mají tam 44 °C ve stínu. Tak jsem začal běhat uprostřed dne, kdy jsou teploty nejvyšší (žije v Kalifornii - pozn. red.), čemuž se většina rozumných běžců vyhýbá. A většina běžců také nevyhledává dehydrataci. Zcela úmyslně jsem začal běhat bez pití a zcela záměrně se dehydroval, abych si zvykl na situaci, kdy jsem bez podpory někde uprostřed všech těch pustin," svěřil se ultramaratónec listu The New York Times.

Běžec také hodně trénoval v horách, aby si zvykl na námahu ve vysokých nadmořských výškách. A pak to celé skloubil dohromady. „Jsem si jist, že projekt bude plný nepředvídatelných událostí. Pokrytí mobilním signálem v těch končinách je velmi sporadické. Vůbec nevím, co by se stalo, kdybych se tam ztratil," přemítal Karnazes ještě před zahájením svého běhu.

Jako doplňky stravy si s sebou vzal jen energetické tyčinky a prášek na přípravu sportovního nápoje. Hlavní část nutričních hodnot se rozhodl čerpat z místních zdrojů, což se mu už vícekrát osvědčilo. Ubytování mu naštěstí pomohli vyřešit místní. Vždy se našla rodina, u níž mohl přespat, ať už ve skromném příbytku, nebo v jurtě. Denně uběhl i přes 80 kilometrů.

I přes všechno, co ve světě běhu už dokázal, pro něj nejsilnějším zážitkem zůstává desetikilometrový běh s dcerou na její desáté narozeniny. A co si pro nás muž přezdívaný Ultramarathonman přichystá příště? Určitě nic, co by tento zážitek překonalo. Nebo ne?

VÍCE O KARNAZESOVI:
Má šílený gen? Výjimečný muž, nadlidský výkon a 80 hodin bez spánku
Lékaři bijí na poplach: Sezení zabíjí, pohyb léčí
Seknul s alkoholem, vstává ve 3 hodiny a před snídaní běží maratón

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: