Berlínský maraton ovládli etiopští běžci, favorit Bekele byl třetí

26. září 2021 11:50 - Berlín
(Aktualizováno: 26. září 2021 15:25)

Berlínský maraton vyhráli etiopští běžci Guye Adola a Gotytom Gebreslaseová, která na královské vytrvalecké trati debutovala. S třetím místem se musel spokojit jejich favorizovaný krajan Kenenisa Bekele. Devětatřicetiletý dvojnásobný vítěz závodu chtěl útočit na tři roky starý světový rekord Keňana Eliuda Kipchogeho z Berlína 2:01:39. Při předloňském triumfu chyběly Bekelemu k rekordu dvě sekundy.

Annegret Hilse, Reuters

Teplé počasí však hon na rekordní časy zhatilo, i když nejlepší muži zvládli první polovinu závodu za 1:00:48, což byl nejrychlejší mezičas v historii. Nastolené tempo však nedokázali udržet.

Adola vyhrál za 2:05:45. "V tom horku mi přišlo, že mi nohy v botách hoří," uvedl Etiopan, který vylepšil druhé místo z roku 2017, kdy v Berlíně debutoval v maratonu skvělým výkonem 2:03:46. Gebreslaseová zaběhla čas 2:20:09. Oba vítězové obdrželi prémii 20.000 eur.

Vítězný muž berlínského maratonu Guye Adola.

Gora Andreas, ČTK

Po loňském roce, kdy se kvůli koronavirové pandemii neběželo, se vydalo na trať Berlínského maratonu téměř 25 tisíc účastníků.

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.