Porazil i Sagana! Štybar je poprvé cyklistickým mistrem republiky na silnici

29. června 2014 16:40 - Slavkov
(Aktualizováno: 29. června 2014 18:40)

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar se stal poprvé cyklistickým mistrem republiky v silničním závodu s hromadným startem. Na společném česko-slovenském šampionátu ve Slavkově projel cílem dokonce i před vyhlášeným spurtérem Peterem Saganem, jenž dojel druhý s vteřinovým mankem a získal slovenský titul. Stříbrnou medaili v hodnocení tuzemského šampionátu vybojoval Petr Vakoč, Štybarův kolega z belgické stáje Omega Pharma-Quick Step. Bronz má Jan Bárta, který ve čtvrtek potřetí za sebou vybojoval titul v časovce.

 

mtbs.cz/Michal Červený

"Musím to rozdýchat. Kluci z NetAppu mi to nedali zadarmo, nastupovali mi celé předposlední kolo a musel jsem sjíždět jak po (Leopoldu) Königovi, tak i po Honzovi Bártovi. Jsem moc rád, že se to podařilo, protože český mistrák byl můj velký cíl," řekl Štybar v cíli novinářům.

Během 12 kol, které závodníci na 192 kilometrů dlouhé trati museli v okolí Slavkova odkroužit, vzal brzy za své první pokus o únik. Ten druhý v podání Juraje Sagana, Adama Sekaniny a Jana Kadúcha byl o něco nadějnější, neboť v polovině závodu měli k dobru už tři minuty, ale bylo zřejmé, že favorité si dají pozor, aby pro ně neskončil boj o medaile předčasně. I tento pokus tak skončil neúspěchem.

Rozhodující se nakonec ukázal nástup osmičlenné skupinky, v níž byla všechna hlavní esa. V průběhu posledního okruhu se utrhli Štybar se Saganem a oba s rukama nad hlavou projeli cílem bez spurtu, který se jevil po předchozí průtrži mračen na mokrých kostkách jako zbytečně riskantní.

Sagan nechtěl riskovat

"Nechtěl jsem v závěru ve spurtu se Štybarem riskovat. Po tom lijáku byla trať v zatáčkách kluzká. Šlo mi před Tour o slovenský titul, ten jsem získal. Trať mi vyhovovala svým profilem, jelo se mi dobře. Před úterním odletem do Británie se cítím v optimální formě," uvedl Sagan.

Výbornou formu potvrdil vicemistr ze čtvrteční časovky Vakoč, jenž byl druhý i loni, ale v kategorii do 23 let. "Jelo se mi perfektně a dopadlo to pro nás naprosto skvěle. Všichni kluci z týmu jeli velmi dobře, až do závěru odváděli vynikající práci Hirt s Hníkem. Když se podařilo ujet Štybarovi se Saganem, hlídal jsem si nástupy Bárty, dokázal je všechny pokrýt a měl jsem i dost sil na závěrečný spurt," popsal Vakoč.

"Cílem bylo pomoci získat titul 'Štybymu' a i já jsem chtěl dojet co nejlépe. Vyšlo to dokonale, jsem strašně spokojený," pochvaloval si Vakoč.

Zklamaný ale nebyl ani bronzový Bárta, obhájce titulu, jenž ve Slavkově opět kraloval časovce. "Titul mi dnes sice nevyšel, ale po té čtvrteční časovce je třetí místo super výsledek. V posledním kopci nám odskočil Sagan a za ním Štybar. Snažili jsme se s Königem a Vakočem nastupovat, uprchlíky se ale už dostihnout nepodařilo," řekl Bárta.

Nejlepším Slovákem za Saganem byl podle očekávání Peter Velits. "Jezdci z Quick Stepu udělali dobrý závod, hodně se nastupovalo. Průtrž mračen ovlivnila dost zásadně závěr závodu. Ve sjezdech v zatáčkách na kluzké trati nechtěl nikdo riskovat," uvedl Velits. "Většina z nás, kteří jsme byli v úniku, se chystá na Tour de France," dodal.

Z jihu Moravy odjížděl s dobrým pocitem. "Výsledek je také dobrý. Trať Tour jsem zatím moc nestudoval, budu se tomu věnovat až po příletu do Anglie. Všichni dobře víme, že první týden bývá nervózní. V Británii se to ještě znásobí," řekl Velits.

V klasifikaci jezdců do 23 let si vedli nejlépe vítězný Tomáš Koudela, Daniel Turek a David Dvorský.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice ve Slavkově u Brna - závod s hromadným startem: 
Muži (192 km): 
1. Štybar (Omega Pharma-Quick Step) 4:50:35
2. P. Sagan -1 -1, 3
3. P. Velits (oba SR) -51
4. Vakoč (Omega Pharma-Quick Step)  
5. Bárta (NetApp-Endura) oba -53
6. J. Polnický (Bauknecht-Author) -56
7. König (NetApp-Endura) -1:07
8. Hirt (Etixx) -2:36
9. Mahďar -2:46
10. Jurčo (oba SR) -2:52.
Jezdci do 23 let (192 km):  
1. Koudela (Gebrüder Weiss-Oberndorfer) 4:53:32
2. Turek (Favorit Brno) -1:10
3. Dvorský (Bauknecht-Author) -3:51
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.