Freire připravil Boonena o první letošní výhru na Tour

6. července 2006 18:39 - CAEN

Trojnásobný mistr světa Oscar Freire se ve čtvrtek v Caen prosadil ve spurtu hlavního pole a vyhrál pátou etapu Tour de France. Španělský cyklista porazil na pásce aktuálního světového šampióna Toma Boonena, jenž letos stále marně čeká na premiérový triumf ve Francii. Belgický jezdec si nicméně i tak udržel žlutý trikot vedoucího muže závodu.

Ani ve čtvrtek se tedy cyklističtí fanoušci nedočkali na Tour úspěšného úniku. Smutnými hrdiny byli domácí Samuel Dumoulin a Němec Björn Schröder, kteří jeli ve dvojici téměř dvě stě kilometrů z celkových 225. Ačkoli měli zhruba v polovině etapy náskok před pelotonem více než 12 minut, byli dva kilometry před cílem dostiženi. "Tour je jen jednou za rok, tak se z toho snažím vytěžit maximum," poznamenal jeden z uprchlíků Dumoulin.

Závěrečné stovky metrů tak opět patřily spurterům. Ve žlutém jedoucí Boonen se nejprve dostal ze sevření ostatních jezdců a krátce peloton vedl, ale nezpozorovaný Freire vyjel podél bariéry a dosáhl na druhý triumf na "Staré dámě" v kariéře.

"Nebyl to zrovna můj typický způsob boje, většinou se za někým vyvezu a zaútočím až na poslední chvíli. Ale tentokrát jsem prostě potřeboval převzít iniciativu," uvedl Freire, jenž naznačil, že letošní Tour zřejmě nedokončí a až se začne profil trasy zvedat, nebude se v kopcích trápit a odstoupí.

V hlavním poli dojel také jediný český cyklista na Tour Pavel Padrnos, kterému patří celkově 66. pozice. Boonen vede o 13 sekund před Australanem Michaelem Rogersem a přiznal, že ho žlutý trikot spíše znervózňuje. "Nejsem typ jezdce, který by měl nosit žlutý trikot. Je to moc velká zodpovědnost a možná i proto se mi ve finiši tolik nedaří," řekl lídr Tour.

Před sobotní časovkou čeká v pátek na peloton relativně krátká a nenáročná etapa, na trase 189 km mezi Liseux a Vitre je pouze v úvodu jedna horská prémie třetí kategorie.

Výsledky - 5. etapa (225 km):
1. Freire (Šp.) 5:18:50, 2. Boonen (Belg.), 3. Isasi (Šp.), 4. Kopp (Něm.), 5. McEwen (Austr.), 6. Ballan (It.), 7. Hushovd (Nor.), 8. Ventoso (Šp.), 9. Zabel (Něm.), 10. Eisel (Rak.), ...108. Padrnos (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Boonen 25:10:51, 2. Rogers (Austr.) -13, 3. Freire, 4. Hincapie (USA) oba -17, 5. Hushovd -19, 6. McEwen -24, 7. Savoldelli (It.) -27, 8. Landis (USA) -28, 9. Karpec (Rus.), 10. Gončar (Ukr.) oba -29, ...66. Padrnos -1:09.

Etapy 93. ročníku Tour de France na Sport.cz
prolog 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: