Česko už nemá zájem pořádat příští rok evropský šampionát basketbalistů

23. června 2014 19:08 - Praha

Česká basketbalová federace se po pondělním jednání výkonného výboru rozhodla, že se nakonec nebude ucházet o pořadatelství ME 2015. Závěrečný turnaj měla původně hostit Ukrajina, jenže kvůli přetrvávajícímu napětí v zemi o pořadatelství definitivně přišla. Česko původně patřilo mezi šestnáct států, které se hlásily s náhradní kandidaturou.

 

www.romanvalenta.com

Turnaj, který proběhne příští rok, dosud nemá žádného pořadatele a mezinárodní federace počítá, že o něm rozhodne až po skončení srpnové kvalifikace. Šampionát přidělí zřejmě více zemím z těch, které postoupí. Teď už je ale jisté, že žádná z částí šampionátu se neodehraje v České republice.

„Po dnešním jednání výboru jsme se rozhodli, že nepodáme kandidaturu na pořádání jedné ze základních skupin Eurobasketu 2015. Zhodnotili jsme portfolio nejen basketbalových akcí pořádaných v České republice a na základě uvážení všech pro a proti jsme náš postoj ke kandidatuře změnili," přiblížil generální sekretář ČBF Michal Konečný a připomněl, že v roce 2015 se na českém území uskuteční nejen MS v hokeji a na horských kolech, ale také evropské šampionáty v halové atletice a fotbalistů do 21 let.

Soustředí se na juniory

Česká basketbalová federace se navíc do budoucna chce v maximální možné míře soustředit na pořádání mládežnických akcí. Už v sobotu začíná v Klatovech a Plzni MS dívek do 17 let, zájem o další juniorské šampionáty Česko deklaruje. „Rozhodli jsme se, že tímto směrem zaměříme i naší energii a finance. Pořadatelství základní skupiny mužského šampionátu by bylo vybočením z vytyčené linie," vysvětlil Konečný.

Česko se utká v srpnové kvalifikaci ME 2015 s Portugalskem, Gruzií a Maďarskem. Na samotném šampionátu, kam se probojuje jen vítěz, pak postoupí ze čtyř skupin po šesti účastnících vždy čtyři nejlepší přímo do osmifinále, pak už se nově hraje vyřazovacím způsobem.

Martin Kézr, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.