Rubriky:

Florbal

Živě

To nejsilnější na konec. Pomstí se Češi Švýcarům za slzy?

4. prosince 2018 15:50 - Praha

Když Češi vyzvali švýcarské florbalisty v největší české hale naposledy, byla z toho hořkost, zmar a slzy v očích nejednoho z hráčů. Pamětníků duelu o bronz z předchozího světového šampionátu v Česku v roce 2008 už je na obou stranách minimum, ale i závěrečný zápas skupiny letošního MS se Švýcarskem (úterý od 19:30, ČT Sport) bude mít velkou váhu.

 

Martin Flousek/Český florbal

Díky nečekané pondělní výhře Němců nad Lotyši už je jasné, že se utkají dva přímo postupující celky do čtvrtfinále. „Zápas Lotyšů jsme sledovali a pocitově se nám trochu ulevilo,“ oddechl si kapitán Matěj Jendrišák, že už nehrozí, že by Češi v případě porážky od Švýcarů museli absolvovat předkolo play off a pak čelili obhájcům zlata z Finska už ve čtvrtfinále.

Mají co napravovat

Ve hře toho bude i tak pro český tým dost. Výhra mu rezervuje první místo ve skupině. A to by mu v případném semifinále zajistilo, že se vyhne favorizovanému Švédsku. „To je tu úplně někde jinde, pro mě jsou jasný favorit šampionátu,“ říká útočník Patrik Dóža.

Radost Adama Delonga (vlevo) a Toma Ondruška v souboji s Lotyšskem. Jejich spolupráce zatím na MS funguje výborně.

Martin Flousek/Český florbal

Jenže k úvahám o semifinále je ještě hodně daleko, zvlášť s ohledem na matný vstup do turnaje. „Máme na hřišti co odčinit,“ ví Jendrišák, že klíčová bude především náprava sebevědomí pošramoceného porážkou s Lotyši a k tomu snaha udobřit si fanoušky a zajistit si jejich mohutnou podporu pro vyřazovací část.

I Švýcaři zlehka zaškobrtli ve svém úvodním zápase, s Lotyši prohrávali 1:3, ale šesti góly zápas otočili, Německu pak nasypali třináct gólů. „Jsou tu ve velké pohodě. Ale teď to bude úplně jiný zápas,“ je přesvědčen Dóža. Zatímco proti Němcům a Lotyšům Češi museli tvořit hru a soupeř čekal na brejky, teď budou Švýcaři chtít být minimálně stejně aktivní,

Ideální mix

„Sehráli jsme s nimi hodně zápasů, vždycky to bylo o gól, v prodloužení, nebo na nájezdy. Mají možná svůj nejlepší tým v historii světových šampionátů,“ myslí si finský kouč českého týmu Petri Kettunen.

Ze dvanácti vzájemných zápasů na mistrovství světa Češi vyhráli jen tři, ale letos na začátku září v Pardubicích i před šesti týdny na Euro Floorball Tour ve švédské Uppsale měli navrch.

Stejně jako Kettunen u Čechů namíchal švédský kouč David Jansson u Švýcarů pestrý mix mladíků a zkušených hráčů v čele s legendou Matthiasem Hofbauerem, který hraje už na desátém mistrovství světa.

„Protnuly se jim dvě tři generace hráčů ve skvělé formě, mají extrémně silný tým. Rozhodovat bude každá střela, každá dorážka a nasazení týmu,“ odhaduje kapitán Jendrišák. Do branky se vrátí Lukáš Souček.

Michal Osoba, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Florbal

MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..