Vítkovice - Nurmijärvi 5:4 PPFlorbalistky Vítkovic postoupily do finále Poháru mistrů

Florbalistky Vítkovic zdolaly při vstupu do Poháru mistrů ve švédském Gävle v semifinále finský tým SB-Pro Nurmijärvi 5:4 v prodloužení. V čase 62:34 rozhodla šestnáctiletá polská reprezentantka Dominika Buczeková. Florbalisté Mladé Boleslavi proti favorizované švédské Storvretě neuspěli a podlehli 5:10.

Ostravanky při své třetí účasti vyrovnaly v novém formátu turnaje historický úspěch ze sezony 2014/15, kdy skončily v Curychu druhé. Ve finále budou bojovat v pátek od 16:00 se švédským týmem IKSU, který porazil švýcarský Piranha Chur 11:5.

Svěřenkyně trenéra Tomáše Martiníka prohrávaly po první třetině 0:2, ale ve druhé části stav otočily. V polovině úvodní části otevřela skóre Heidi Lirkkiová a v 17. minutě upravilo její dvojče Jaana na 2:0.

Po 19 sekundách druhé části ale snížila slovenská obránkyně Alžbeta Duríková a na trefu kapitánky Vítkovic navázala ve 27. minutě v oslabení Polka Justyna Krzywaková, která vyrovnala na 2:2.

"Věděli jsme, jak hrají přesilovky. Byli jsme na to připraveni. To, že se nám podařilo dát gól a srovnat, už byla taková třešnička," řekl webu Českého florbalu trenér Martiník, který v kabině způsobil o první pauze menší bouřku.

"Byl jsem v šatně trochu důraznější. Přišlo mi, že tomu chybí vášeň a důraz. V druhé třetině nám hodně pomohl rychlý gól," připomněl branku kapitánky Duríkové, která padla 19 sekund po buly. Zápas otočila slovenská útočnice Zuzana Šponiarová a na 4:2 zvýšila Barbora Husková.

Ještě ve druhé třetině zkorigovala Karoliina Kujalaová a ve 45. minutě poslala zápas do prodloužení Jenni Rautanenová. V nastavení rozhodla Buczeková, která v úterý oslaví 17. narozeniny a kvůli svému věku ještě nemůže hrát českou extraligu. Na Pohár mistrů ale z juniorky tým posílila. "Porazit Finky je vždy trochu speciální. Mám radost, že jsme nebyli horším týmem," dodal Martiník.

Storvreta získala proti Mladé Boleslavi do 24. minuty po brance Linuse Jamtdala a dvěma trefám Albina Sjögrena tříbrankový náskok. Následně snížili ve druhém dějství postupně Jan Řehoř, Aleš Höffer a Tadeáš Chroust, ale švédský šampion pokaždé dokázal reagovat, takže si držel dvoubrankový náskok.

Ve 46. minutě korigoval ještě Jan Natov na 4:6, ale potom Jesper Berggren, Sjögren a Jimmie Pettersson zařídili vedení 9:4 a bylo rozhodnuto. Po korekci stavu z hole Jiřího Curneyho ještě pečetil výsledek Tobias Gustafsson. Pěti body za čtyři góly a jednu přihrávku se v dresu vítězů zaskvěl Sjögren.

Mladá Boleslav bude hrát v pátek od 13:00 o třetí místo se švýcarským Könizem, který podlehl finskému SC Classic 1:7. Potkají se tak s českým krajánkem Patrikem Dóžou. Finále se hraje od 19:00.

Pohár mistrů ve florbalu v Gävle:
Ženy:
1. SC Vítkovice - SB-Pro Nurmijärvi (Fin.) 5:4 v prodl. (0:2, 4:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 21. Ďuríková (Z. Šponiarová), 27. J. Krzywaková, 29. Z. Šponiarová), 35. Huskova (Šupáková), 63. Buczeková (Enenkelová) - 11. H. Lirkkiová (Leminenová), 17. J. Lirkkiová, 39. K. Kujalaová (Rautanenová), 45. M. Hietamäkiová (L. Hietamäkiová). Rozhodčí: Reichelt, Kostinek (oba ČR). Vyloučení: 2:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 135.
IKSU (Švéd.) - Piranha Chur (Švýc.) 11:5 (6:1, 1:1, 4:3).
Muži:
Mladá Boleslav - Storvreta IBK (Švéd.) 5:10 (0:2, 3:3, 2:5)
Branky a nahrávky: 25. Řehoř (Tadeáš Chroust), 33. Höffer (Tomašík), 39. Tadeáš Chroust (Řehoř), 46. Natov (J. Bína), 57. Curney (Jelínek) - 3. Jamtdal (Helmrich), 14. Sjögren (Ahlroth), 24. Sjögren (Ahlroth), 25. Ahlroth (Sjögren), 36. Sjögren (Winroth), 44. Ahlroth (Stenmark), 49. Berggren (Stenberg), 51. Sjögren (Stenmark), 53. Pettersson (Gustafsson), 59. Gustafsson (Sundstedt). Rozhodčí: Heinola, Marttinen (oba Fin.). Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 706.
Classic (Fin.) - Köniz (Švýc.) 7:1 (3:0, 1:1, 3:0),