Nemocná Sáblíková nenastoupila v Heerenveenu do závodu na 1500 m

Rychlobruslařka Martina Sáblíková podle očekávání nestartovala v dnešním závodě na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Trenér Petr Novák svou svěřenkyni odhlásil kvůli viróze, jež ji od čtvrtka trápí. Minulý víkend v Berlíně byla Sáblíková na patnáctistovce pátá.

Sáblíková se v Nizozemsku představila v pátek na trati 3000 metrů a obsadila druhé místo. Bezprostředně po závodě Novák naznačil, že ji ze sobotního závodu stáhne a pokusí se jí dát čas na uzdravení do závodu štafet. V něm by měla Sáblíková v neděli startovat spolu s Andreou Jirků a Karolínou Erbanovou.

Své týden staré vítězství z Berlína obhájila Kanaďanka Kristina Grovesová, jež na okruhu Thialf zajela čas 1:57,22. Druhá skočila Němka Daniela Anschützová-Thomsová před další Kanaďankou Christine Nesbittovou, s níž byla nalosována do rozjížďky Sáblíková.

Devatenáctiletá Jirků startovala ve slabší divizi B a za čas 2:05,01 obsadila 16. místo.

Stejného vítěze jako v německé metropoli měl i mužský závod na 5000 metrů. Svou suverenitu potvrdil mistr světa a světový rekordman Sven Kramer, jenž k radosti nizozemských fanoušků zvítězil o téměř šest sekund před svým krajanem Carlem Verheijenem. Milan Sáblík byl ve slabší divizi B osmnáctý.

Ve sprintu na 500 metrů zvítězil bývalý mistr světa Džodži Kato z Japonska, průběžné vedení v SP si udržel dnes třetí Fin Pekka Koskela. Mezi ženami bylo i ve čtvrtém závodě sezony totožné obsazení na stupních vítězů. Potřetí vyhrála Němka Jenny Wolfová před Číňankou Wang Pej-sing, třetí byla stejně jako ve všech předchozích závodech Korejka I Sang-hwa.

SP v rychlobruslení:
Muži:
500 m: 1. Kato (Jap.) 34,82, 2. Jü Feng-tchung (Čína) 35,05, 3. Koskela (Fin.) 35,09.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 13 závodů): 1. Koskela 295, 2. Jü Feng-tchung 266, 3. Nagašima (Jap.) 237.
5000 m: 1. Kramer 6:14,32, 2. Verheijen (oba Niz.) 6:20,18, 3. Fabris (It.) 6:20,20, ...divize B: 18. Sáblík (ČR) 6:48,99.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Kramer 200, 2. Verheijen 150, 3. Bökko (Nor.) 125.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,64, 2. Wang Pej-sing (Čína) 37,74, 3. I Sang-hwa (Korea) 38,13.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 13 závodů): 1. Wolfová 380, 2. Wang Pej-sing 340, 3. I Sang-hwa 280.
1500 m: 1. Grovesová (Kan.) 1:57,22, 2. Anschützová-Thomsová (Něm.) 1:57,91, 3. Nesbittová (Kan.) 1:58,08, ...divize B: 16. Jirků (ČR) 2:05,01.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Grovesová 200, 2. Anschützová-Thomsová 140, 3. Nesbittová 115, ...11. Sáblíková (ČR) 50.