Rubriky:

Ostatní

Sáblíková vyhrála na MS ve víceboji 3000 metrů a vede

7. února 2009 13:22 - HAMAR

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na mistrovství světa ve víceboji v norském Hamaru suverénním způsobem závod na 3000 metrů a po dvou disciplínách ze čtyř je v čele celkového pořadí. Specialistka na delší tratě udělala výrazný krok k průběžnému vedení a útoku na premiérové zlato hned na úvod ve své nejslabší disciplíně 500 metrů, na níž vytvořila časem 40,28 sekundy český rekord.

Jednadvacetiletá Sáblíková vede po polovině soutěže na olympijském oválu z roku 1994 v přepočtu o 23 setin sekundy před Kanaďankou Christine Nesbittovou, jež byla nejrychlejší ve sprintu. Třetí o 44 setin zpět je pravděpodobně největší soupeřka české hvězdy Claudia Pechsteinová.

Podle trenéra Sáblíkové Petra Nováka by v takto rozjetém závodu mohla jeho svěřenkyni připravit o zlato jen mimořádná shoda okolností. "Už v pátek na tréninku jsem viděl, že se jí vrátila forma, jakou měla na začátku sezony. Věděl jsem, že může vyhrát mistrovství světa, a teď se to potvrzuje. Pokud se nestane nic nepředvídatelného, tak si to už nenechá vzít," řekl ČTK Novák.

Jako když si hrají děti s bábovičkami

Sáblíková sice před šampionátem odmítala medailové ambice a hovořila o tom, že úspěchem bude zopakování pátého místa z předchozích dvou šampionátů, kouč ale její formě věřil. "Když jsem jí v pátek sledoval, bylo to, jako když si děti hrají s bábovičkami na písku. Ona se prostě tou jízdou ohromně baví a je to fantazie ji sledovat," dodal Novák.

Trojnásobná mistryně světa z jednotlivých tratí Sáblíková zahájila útok na svou první medaili z MS ve víceboji vydařenou pětistovkou. V ní vylepšila o rovné tři desetiny sekundy své dosavadní maximum, které zajela loni v lednu v ruské Kolomně, a byla průběžně desátá.

Podle očekávání pak majitelka dvou bronzových medailí z vícebojařských ME zazářila na jedné ze svých parádních tratí 3000 metrů ve svém nejlepším čase sezony 4:01,90. Druhou v pořadí Renate Groenewoldovou z Nizozemska porazila nejlepší česká sportovkyně předminulého roku o 3,71 sekundy.

"Věděli jsme, že rozhodující bude čas na pětistovce, že musí zajet na hranici českého rekordu. Tvrdil jsem ale, že i kdyby ztratila na nejlepší sekundu, je schopna to stáhnout," komentoval současnou pohodu své svěřenkyně Novák.

Němka Pechsteinová, jež vyhrála před měsícem vícebojařské mistrovství Evropy, na Sáblíkovou ztratila na trojce na čtvrtém místě 4,10 sekundy. Téměř sedmatřicetiletá legenda si na pětistovce málem sama pravou bruslí způsobila vážné zranění, ale řez v oblasti Achillovy šlachy na levé noze z velké části zadržela bota.

"Bylo to docela komické. Ještě že tam byla ta bota, jinak by to dopadlo hodně špatně," řekla Pechsteinová. "Nejsem se svým výkonem spokojená, mám hodně těžké nohy," dodala velká soupeřka Sáblíkové.

Šampionát vyvrcholí v neděli závody na 1500 a 5000 metrů.

MS v rychlobruslařském víceboji:
Muži:
500 m: 1. Morrison (Kan.) 35,55, 2. Bökko (Nor.) 35,99, 3. Niedzwiedzki (Pol.) 36,04.
Ženy:
500 m: 1. Nesbittová (Kan.) 38,87, 2. Šabanovová (Rus.) 39,53, 3. Wüstová (Niz.) 39,61, ...10. Sáblíková (ČR) 40,28.
3000 m: 1. Sáblíková 4:01,90, 2. Groenewoldová 4:05,61, 3. Van Deutekomová (obě Niz.) 4:05,88.
Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. Sáblíková 80,596 b., 2. Nesbittová 80,671, 3. Pechsteinová (Něm.) 80,740.

 

ČTK, Sport.cz

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.