Klučina setřel Váňu! Žokej? Ne, já budu fotbalista nebo policajt

6. září 2021 11:42 - Praha

Theophilos, vítěz předloňské Velké pardubické, mu udělal radost. Jedenáctiletý hnědák z jeho stáje doběhl v sobotní závěrečné kvalifikaci na 131. ročník slavného dostihu druhý. „Hlavně ale, že zůstal zdravý," prohodil Josef Váňa směrem k členům Dostihového klubu fanoušků, který od něj má pronajaté Theophila a Lucky Valentina.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Když se s nadšenými příznivci legendární žokej a trenér loučil, spatřil sedmiletého klučinu, který se opíral o dřevěný plot a hleděl na něj. „Řekni mamce, ať ti koupí koně. Aspoň houpacího. Jsi malý jako já, budeš třeba žokej," prohodil Váňa směrem k chlapci. „Nebudu. Možná budu fotbalista, nebo policajt," odpověděl bezelstně chlapec. „Tak to budeš radši tím policajtem, ti to mají jistý. Nebo až budeš velkej, můžeš jít k jízdní policii," smál se Váňa.

Jste spokojený s výkonem Theophila, který odtáhl celý dostih a nakonec doběhl druhý?

Nezbylo nám nic jiného. Zakázal jsem, aby šli první, ale situace v dostihu se vyvinula tak, že Pepča Bartoš ho musel celý odfírovat. V cílové rovině Theophilos neviděl ostatní koně, protože nosí beránky (pozn. - válečky podél očí, zabraňující nervóznějším koním vidět do strany, aby se nerozptylovali), takže se ve finiši nechytl. Na Velkou mu beránky zkusíme sundat, snad už to bez nich zvládne.

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou 2021: Veškeré informace k dostihové akci roku

Nosíte v hlavě, kolik koní do letošní Velké vyšlete?

Ještě nevím. Mazhilis se v sobotu škaredě zranil, bude se dávat tři, čtyři týdny dohromady. A aby běžel Mahe King je nesmysl. Uvidíme, jak na tom budou No Time To Lose s Theophilem. Zatím tedy vypadá, že budou jenom dva.

Dostihy v Pardubicích. (ilustrační foto)

Roman Vondrouš, ČTK

No Time To Lose vyhrál jeden ze sobotních dostihů. Je tedy ve formě?

Je v cajku, dokonce šel v tréninku s Theophilem a porazil ho. Bylo mi jasné, že nepoběží špatně, ale nemusel vyhrát. Hlavně ať je zdravý, což je podstatný. Snesl by určitě měkčí podklad, úplně beton ale naštěstí nebyl. Teď mu dáme týden oraz, pak uděláme, co vždycky. Poslední tři neděle před Velkou půjde větší práci, pak už se bude ladit.

Theophilos je svérázný kůň. Loni, kdy obhajoval vítězství ve Velké, se jel dostih bez diváků. Hnědák ho bral jako trénink a nehecnul se. Bude to nyní s fanoušky jiné?

Ono ani nešlo o to, že by ho dostih nebavil, ale kluk, který ho jel, absolvoval předtím sedm dostihů. Byl unavený víc než chudák kůň. Nebyli jezdci. Ti dobří stáli, byli zranění, museli jsme improvizovat. Z Theophila mám radost, šel si dostih, jak chtěl. Odvedl dobrou práci.

„Pan Váňa měl v sobotu v Pardubicích celkově úspěšný den, moc jsme mu to přáli. Kvalifikaci běžel Theophilos statečně. A jak říkal žokej Pepa Bartoš, jeli jen na osmdesát procent. V říjnu na Velké to bude na sto."
Jarmila Třísková, členka Dostihového družstva fanoušků

Král českých dostihů Josef Váňa. Život velkého žokeje, trenéra a politika

neu, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.