Rubriky:

Běžkyně sobě

Hrdinka olympiády zkolabovala. Svět si ji ale bude pamatovat

21. července 2016 08:51 - Los Angeles

Kola osudu si někdy nalézají velmi nečekané cesty a výjimkou nebyla ani švýcarská závodnice Gabriela Andersenová-Schiessová. Ta se zúčastnila prvního olympijského ženského maratónu. Ani zdaleka nedosáhla na stupně vítězů a později musela kariéru kvůli zranění předčasně ukončit. Přesto si svět losangeleské letní olympijské hry z roku 1984 spojuje právě s ní. Její heroický boj zvedl diváky na stadiónu i u televizních obrazovek ze židlí.

 

Profimedia.cz

První ženský maratón hladce ovládla Američanka Joan Benoitová, která si první pozici uzurpovala už od pátého kilometru z celkových maratónských 42. Andersenová-Schiessová se ještě na 35. kilometru držela uprostřed startovního pole, na 25. pozici z celkově 50 startujících žen. Tam ji však potkala krize, a když vyhlížela osvěžovací sprchy, přehlédla občerstvovací stanici. Dehydratace tak na sebe v poměrně horkém počasí nenechala dlouho čekat.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Závěrečné metry na stadiónu se staly pro Švýcarku žijící ve Spojených státech amerických pravým peklem. Už na stadión vbíhá běžkyně ve zbídačeném stavu, napůl paralyzovaná. Na pomoc přispěchal zdravotnický personál, ona jej však odehnala. Dobře věděla, že by následovala diskvalifikace za nepovolenou cizí pomoc.

Lékaři mohli jen zpovzdálí kontrolovat, zda se maratónkyně ještě potí. V případě, že by tomu tak nebylo, museli by okamžitě zasáhnout i přes protesty závodnice. V sázce by byly poslední minuty na možnou záchranu.

ČTĚTE TAKÉ: Zázrak života: Neměla nikdy chodit. Přesto se stala sportovkyní světa

Závěrečný okruh na stadiónu trval závodnici předlouhých šest minut. Do cíle však doběhla po svých a její šance na dokončení olympijského maratónu byla využita do posledního metru. Andersenová-Schiessová se svými 39 lety dobře věděla, že Los Angeles byla její poslední olympiáda. Z padesátky účastnic i přes veškeré problémy obsadila celkově 37. pozici a z nemocnice byla po ošetření propuštěna po třech hodinách v neuvěřitelně dobré kondici. Dodnes je považována za jednu z účastnic, které se do posledního písmene podařilo naplnit olympijskou myšlenku.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce