Hlavní obsah

Američané ovládli stovku na atletickém MS, vyhrál favorit Kerley

17. 7. 2022 6:14

Američané ovládli stovku na atletickém mistrovství světa v Eugene. Na domácí půdě vyhrál favorizovaný Fred Kerley (9,86) před Marvinem Bracym a Trayvonem Bromellem (oba 9,88). Kompletní sadu světových medailí v nejkratším sprintu získaly Spojené státy americké potřetí v historii, naposledy to bylo v Tokiu 1991.

Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Fred Kerley oslavuje svůj triumf.Foto: Charlie Riedel, ČTK/AP

Článek

Američané obsadili polovinu finále, v němž chyběl překvapivý olympijský šampion z Tokia Marcell Jacobs, který kvůli zranění nenastoupil do semifinále. Pořadí na stupních vítězů bylo nakonec stejné jako mistrovství USA, které se na stadionu Hayward Field v Eugene uskutečnilo koncem června. Lídr letošních tabulek Kerley se protlačil k vítězství a po loňském olympijském stříbru získal světové zlato. Je to jeho druhá medaile z MS, v roce 2019 byl bronzový ještě jako čtvrtkař. Těsně za ním bojovali o stříbro Bracy s Bromellem, ve prospěch prvního jmenovaného rozhodly dvě tisíciny sekundy.

Bez medaile z amerického kvarteta skončil jen obhájce titulu Christian Coleman, jenž obsadil šestou příčku v čase 10,01. Jeho týmoví kolegové se postarali o úspěch, kterého na MS žádná jiná země nedosáhla. "Říkal jsem, že to dokážeme, a my jsme to dokázali," prohlásil v rozhovoru na ploše vítězný Kerley.

Američané kralovali sprintu na MS v době, kdy vyhrával Carl Lewis. Před Tokiem 1991 obsadili kompletní stupně vítězů v Helsinkách 1983. "Každý z nás chtěl zlato. Ale jsem strašně šťastný, že jsme tady doma v Oregonu sklidili všechno," poznamenal k dnešnímu triumfu bronzový Bromell.

V dálce překvapivě triumfoval Číňan Wang Ťia-nan, který se v závěrečné sérii zlepšil z 803 až na 836 centimetrů a posunul se z průběžného pátého místa do čela. Favorité včetně olympijského vítěze Miltiadise Tentoglua na to už nedokázali odpovědět. Řek Tentoglu obsadil druhou příčku za 832 centimetrů. Třetí skončil švýcarský vícebojař Simon Ehammer (816), jenž je vedoucím mužem letošních tabulek.

Pětadvacetiletý Wang Ťia-nan se radoval ze životního úspěchu. Už před sedmi lety byl na domácím MS v Pekingu bronzový, ale od té doby žádnou velkou medaili nezískal. V Eugene navázal na juniorský světový titul, který zde vybojoval v roce 2014.

V kouli si prvním pokusem celé soutěže dlouhým 20,49 metru zajistila titul domácí Chase Ealyová, která získala pro Spojené státy americké první světové zlato v ženské kategorii této disciplíny. Dvojnásobná mistryně světa a olympijská vítězka Kung Li-ťiao z Číny ji stíhala marně, přiblížila se jí jen na deset centimetrů. Bronz si národním rekordem 19,77 zajistila Nizozemka Jessica Schilderová.

Mílařské nezdary

Kristiina Mäki nezopakovala překvapivou finálovou účast z loňských olympijských her. Ve svém semifinále závodu na 1500 metrů byla poslední. Nepostoupila ani Diana Mezuliáníková, která ve druhém semifinále obsadila desátou příčku. Už v rozběhu šampionátu v americkém Eugene neuspěl Filip Sasínek, jemuž utekl postup o dvě setiny.

Mäki v závěru předposledního kola ztratila po zrychlení v čele kontakt s vedoucí skupinou a rychle nabrala velký odstup. Cílem úvodního semifinále proběhla na dvanáctém místě v čase 4:21,67, který je její nejhorší v této venkovní sezoně. "Prostě mi hrozně došlo. Asi to bylo cítit ze včerejška, i když by úplně nemělo být, ale jsou i takovéhle dny. Snažila jsem se to doběhnout, jak to šlo," řekla České televizi.

Stejně jako na olympiádě v Tokiu bylo semifinále konečnou pro Mezuliáníkovou. Také ona měla k finále daleko, i když časem 4:07,62 byla výrazně lepší než její reprezentační kolegyně. "Já jsem spokojená s tím, že jsem tam nechala všechno, na co dneska bylo. Věřila jsem si, že časem by ten postup mohl být, ale z tohoto závodu to moc nešlo. Poslední kolečko byl velký úprk a všechny tam chtěly být. Pro mě je každé místo lepší než poslední v této konkurenci velký úspěch," uvedla.

Sasínek se v cílové rovince marně snažil dostat na šestou příčku zaručující přímý postup. Jeho třetí běh byl nejpomalejší, takže mu nestačil ani čas 3:39,47. "Je to velké zklamání. Cítil jsem se, že mám na to, abych o to bojoval. Kousek to uteklo. Bohužel vypořádat s takovým taktickým závodem je prostě těžké. Myslel jsem, že v tom konci se s tím líp porvu. Bohužel nohy už poslední padesátku tolik netáhly," litoval český reprezentant, kterého od šestého Mohameda Katira ze Španělska dělily dvě setiny.

Jacobs možná ve štafetě

Olympijský vítěz Jacobs nenastoupil do semifinále stovky. Italského sprintera zastavilo zranění stehenního svalu, s nímž se potýká celou venkovní sezonu. Na šokující zlato z Tokia tak světovou medailí nenavázal.

Z pátečního rozběhu Jacobs postoupil přímo ze druhého místa, když si vyrovnal sezonní maximum 10,04 sekundy. V pořádku ale nebyl a ani nezkusil zabojovat o finále. "Bolestná volba, jsem nucen přestat. Jsem bojovník, a proto jsem se rozhodl být tady v Eugene. Nyní musím odložit tuto výzvu, abych neohrozil zbytek sezony riskováním vážnějšího zranění," napsal na twitteru. Účast ve štafetě na 4x100 metrů, která bude v závěru šampionátu, zatím nevyloučil.

Do dnešního finále stovky postoupila kompletní čtveřice favorizovaných Američanů. Nejrychlejší čas semifinále 9,90 sekundy zaběhl Jamajčan Oblique Seville.

Mistrovství světa v atletice v Eugene (USA)
Finále
Muži
100 m (vítr -0,1 m/s)
1. Kerley 9,86
2. Bracy
3. Bromell (všichni USA) oba 9,88
4. Seville (Jam.) 9,97
5. Simbine (JAR)
6. Coleman (USA) oba 10,01
7. Sani Brown (Jap.) 10,06
8. Brown (Kan.) 10,07
Dálka
1. Wang Ťia-nan (Čína) 836
2. Tentoglu (Řec.) 832
3. Ehammer (Švýc.) 816
4. Massó (Kuba) 815
5. McCarter 804
6. Dendy (oba USA) 802
7. Sríšankar (Indie) 796
8. Cáceres (Šp.) 793
Ženy
Koule
1. Ealyová (USA) 20,49
2. Kung Li-ťiao (Čína) 20,39
3. Schilderová (Niz.)
4. Mittonová (Kan.) obě 19,77
5. Sung Ťia-jüan (Čína) 19,57
6. Wescheová (N. Zél.) 19,50
7. Woodardová (USA) 18,67
Rozběhy a kvalifikace
Muži
100 m - semifinále
1. Seville 9,90
1500 m
1. McSweyn (Austr.) 3:34,91,...
31. Sasínek (ČR) 3:39,47 - nepostoupil do semifinále
Ženy
100 m
1. Asherová-Smithová (Brit.) 10,84
1500 m - semifinále
1. Tsegayová (Et.) 4:01,28,...
19. Mezuliáníková 4:07,62
22. Mäki (obě ČR) 4:21,67 - nepostoupily do finále

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •