Hlavní obsah

Duplantis opět nadchl Ostravu! Předvedl skok, jaký ještě Česko nevidělo

Aktualizováno

Uklonil se, zamával divákům. Švédský tyčkař Armand Duplantis jako největší hvězda současné atletiky předvedl Ostravě nejlepší skok v historii mítinku. Překonal 613 cm a třikrát se pokusil posunout i svůj světový rekord 629 cm. „Dneska to nevyšlo, ale vrátím se za rok,“ sliboval.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Švédský tyčkař Armand Duplamtis zdraví diváky v Ostravě.

Článek

Na rozdíl od jeho předchozích třech startů v Ostravě Duplantisovi přálo počasí. Optimální teplota, žádný déšť, což při Zlaté tretře rozhodně nebývá samozřejmostí. K tomu vyprodané, byť ne do posledního místa zaplněné tribuny. Snad jen točící se vítr dělal tyčkařům starosti.

Duplantis přezdívaný Mondo při svém vstupu do soutěže na 562 cm neuspěl. Pak už se ale dokázal zkoncentrovat a laťku s obří rezervou překonal, uspěl i o dvacet centimetrů výše. Nejprve musel zabojovat o vítězství, zdatně mu konkurovali Australan Kurtis Marschall, jenž zdolal 582 cm, a Řek Emmanouil Karalis, který se přenesl i přes 592 cm.

Tam Duplantis zaváhal. Tvářil se nespokojeně a zamířil k hrazení za svou maminkou Helenou, která je zároveň jeho trenérkou. Na tabletu skok analyzovali a rozebírali, domluvili se, že další pokus si ponechá na 597 cm.

Tam uspěl, na rozdíl od Karalise také na 602 cm a pak už bylo jen na Mondovi, kam si laťku nechá nastavit. Další metou bylo 613 cm, posun rekordu mítinku, který stanovil o dva roky dříve. Nejvyšší skok na českém území v historii zvládl hned na první pokus!

Manažer mítinku Alfons Juck za Duplantisem přišel s dotazem: „Pokusíš se teď o světový rekord?“ Bývá to u Švéda obvyklé, ale třeba v Oslu raději soutěž ukončil. Nadšeným ostravským divákům ale ohlásil: „Jdu do toho!“

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Armand Duplantis na Zlaté tretře v Ostravě.

Jen jednou dosud vidělo Česko světový rekord v mužské tyčce, v roce 1987 se o něj postaral jiný tyčkařský fenomén Sergej Bubka. Duplantis na něj zatím v Ostravě nenavázal. Při prvním a třetím pokusu nevystoupal až k laťce, při druhém ji shodil.

„Závod mě bavil. Jsem spokojený s výkonem na to, jak jsem se cítil. Přišlo mi, že nemám úplně plnou nádrž,“ hodnotil Duplantis své rozpoložení. Ale je velká šance, že se na vítkovickém stadionu nepředstavil naposledy.

Duplantis je magnetem pro všechny velké mítinky. Zlatá tretra si s ním snaží budovat dlouhodobý vztah, jako měla s Usainem Boltem. I proto Švédovi uzpůsobila termín mítinku, aby plynule navazoval na domácí Diamantovou ligu ve Stockholmu, kde o devět dnů dříve předvedl svůj už dvanáctý světový rekord. A první ve Švédsku, což si náležitě užíval.

Pochopitelně ho organizátoři Zlaté tretry musí také zaplatit, další odměnu ve výši 50 000 dolarů měl připravenou Miroslav Černošek z pořádající agentury za překonání světového rekordu. Žádné hvězdné manýry ale Duplantis nemá.

Relax v kavárně

„Včera jsem ho potkala v kavárně. Seděl tam i s Femke Bolovou, vypadalo to, že se dobře baví,“ hlásila Nikola Ogrodníková, oštěpařka, která má aktuálně mateřskou pauzu. „Ale my se potkáváme na Diamantových ligách, je strašný sympaťák,“ oceňovala.

A především výjimečný skokan, který posouvá hranice lidských možností. Se skvělou technikou pilovanou od útlého dětství na zahradě rodinného domu v americké Louisianě a skvělým fyzickým fondem.

„Má neuvěřitelnou rychlost a výbušnost, takže to vypadá, že světové rekordy skáče jakoby nic. Klidně se může jednou dostat k 640,“ předvídá mu česká rekordmanka a vítězka ženského závodu na Zlaté tretře Amálie Švábíková.