Kigen a Borechaová ovládli Pražský maraton, české tituly mají Homoláč a Joglová

Keňan Nobert Kigen a Etiopanka Bekelech Borechaová vyhráli 26. ročník Pražského maratonu. Kigen dosáhl času 2:07:54 a stal se prvním keňským vítězem od roku 2016. Vyhrál před etiopskými běžci Kelkilem Woldaregayem a Yitayalem Zerihunem. Borechaová si vytvořila osobní rekord výkonem 2:22:56, závod skončil etiopským vítězstvím po sedmi letech. Druhá skončila Purity Changwonyová z Keni a třetí krajanka vítězky Sintayehu Hailemichaelová.

Český vytrvalec Jiří Homoláč.

České tituly ve slunečném a teplém počasí získali podle očekávání Jiří Homoláč, který triumfoval potřetí, a premiérově Marcela Joglová.

Homoláč při absenci zraněného obhájce prvenství Víta Pavlišty navázal na triumfy z let 2013 a 2018. V české konkurenci zvítězil v čase 2:18:43, který je o více než čtyři minuty pomalejší oproti osobnímu maximu. Celkově doběhl desátý. Stříbro v MČR získal pětinásobný domácí šampion Petr Pechek a bronz Ondřej Fejfar.

"Zhruba do poloviny jsme běželi ve skupině, celkem pěkný tempo, pak se to rozpadlo a každý běžel na svý. Od 30. kilometru mě trochu chytala křeč do chodidla, tak jsem měl trochu strach, abych vůbec doběhl," přiznal v televizním rozhovoru Homoláč. "Ale uzpůsobil jsem tomu tempo a doběhl jsem pro titul. Zaběhl jsem si tu nejlepší čas, co jsem tady kdy běžel, a v těchhle podmínkách to beru," dodal český mistr.

Joglová dorazila do cíle za 2:39:23 a dokončila první maraton od loňského startu na olympijských hrách. V dubnu vzdala závod v Rotterdamu a pro účast v Praze se kvůli zdravotním problémům rozhodla na poslední chvíli. Na české stupně vítězů ji doprovodily Barbora Macurová a majitelka pěti titulů Petra Pastorová.

Vítězný Kigen byl podle osobního rekordu (2:05:13) druhým největším favoritem závodu. Tím hlavním byl krajan Emmanuel Saina (2:05:02), který ale nečekaně brzy začal na nejlepší ztrácet a nakonec vzdal. Devětadvacetiletý pozdější vítěz se začal soupeřům z čelní skupiny vzdalovat v druhé polovině trati, dlouho s ním vydržel i původně vodič Ronald Korir rovněž z Keni, který odpadl až v úplném závěru a doběhl pátý.

Čtyřiadvacetiletá Borechaová si zlepšila loňský osobní rekord bez pěti sekund o plné dvě minuty. Na startu nebyla kvůli nemoci původně nahlášená největší papírová favoritka Nancy Metová z Keni.

Pražský maraton ve své klasické podobě se konal po třech letech, předchozí dva ročníky znemožnila koronavirová pandemie. Traťovými rekordmany zůstali Keňan Eliud Kiptanui časem 2:05:39 z roku 2010 a Lonah Salpeterová, jež při minulém ročníku v roce 2019 v barvách Izraele zvítězila za 2:19:46.