Paráda! Oštěpaři Vadlejchovi cinkla na MS medaile

Jediný český atlet se objevil na ploše při závěrečném bloku mistrovství světa, za to ten nejlepší: Jakub Vadlejch. Oštěpařský svěřenec Jana Železného za poslední dva roky bral medaili na olympiádě, mistrovství světa i Evropy. A jedním z favoritů byl i na MS v Budapešti, když výkonem 86,67 metru z páté série vybojoval bronzovou medaili. Lepší byli jen olympijský vítěz z Indie Čopra a Nadím z Pákistánu.

Oštěpař Jakub Vadlejch získal na MS v Budapešti bronz.

Budapešť (od našeho zpravodaje) ‑ Vede letošní světové tabulky, nejvýše je ve světovém rankingu. Vcelku hladce zvládl kvalifikaci, když ve druhé sérii o půl metru přehodil limit 83 metrů. Ve 32 letech se čekalo, že bude Vadlejch útočit na nejcennější medaili, která mu zatím ve sbírce chybí a bude chybět dál.

Ve finále mistrovství světa Vadlejch házel počtvrté, v Londýně 2017 získal stříbro, vloni v Eugene bronz a stejná medaile mu cinkne na krku i tentokrát. Český favorit dlouho figuroval mimo pořadí na stupních vítězů, ale v páté sérii se polepšil na 86,67, za což bere třetí místo.

Postaral se tak o druhou českou medaili na MS. Tu první v Budapešti vybojovala smíšená čtvrtkařská štafeta.

Skok do výšky na atletickém mistrovství světa v Budapešti vyhrála evropská šampionka Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny výkonem 201 centimetrů. Ve sbírce dosud měla dvě stříbra z posledních šampionátů a olympijský bronz. V souboji s dvěma Australankami ale jako jediná překonala 201 cm a získala pro Ukrajinu v Budapešti jediné zlato. Obhájkyně zlata Eleanor Pattersonová a stříbrná z Tokia Nicola Olyslagersová si rozdělily zbývající cenné kovy.

V běhu na 800 metrů na mistrovství světa v Budapešti triumfovala Mary Moraaová z Keni. Obhájkyně zlata Američanka Muová doběhla až třetí. Závod běžců na 5000 metrů vyhrál stejně jako loni Nor Jakob Ingebrigtsen v čase 13:11,30. Ve finiši předstihl Španěla Katira.

Ingebrigtsen prozradil, že cesta k obhajobě byla mimořádně těžká. „Celý den se mi točila hlava a při rozcvičování jsem se vůbec necítil dobře. Je neuvěřitelné, že jsem přesto vyhrál. Onemocnět - to je noční můra. Nechtěl bych se do takové situace dostat znovu,“ řekl v rozhovoru pro norskou televizi NRK.

Posledním individuálním běžeckým finále byl ženský stýpl. Mistryní světa v běhu na 3000 metrů překážek se stala Winfred Mutile Yaviová v barvách Bahrajnu v nejlepším letošním čase 8:54,29.

Američtí čtvrtkaři vyhráli od roku 2005 devět z deseti štafet na mistrovství světa, jen v roce 2017 prohráli s Trinidadem. Do finále postavili Justina Robinsona ze zlatého mixu, třetího a čtvrtého z individuální čtvrtky Quincyho Halla a Vernona Norwooda a jako finišmana překážkáře Raie Benjamina. Výsledkem byl nejlepší letošní čas 2:57,31. Druhá doběhla štafeta Francie a třetí britští mistři Evropy.

Američanky se čtyřmi běžkyněmi s časy pod 50 sekund by těžko měly konkurenci. Jenže v rozběhu byly diskvalifikovány za chybnou předávku. Poslední zlato na šampionátu tak získalo na stejné trati Nizozemsko díky skvělému finiši Femke Bolové. Do posledního úseku vbíhala Jamajka s velkým náskokem, ale vítězka překážkářské čtvrtky Bolová ztrátu smazala a doběhla si pro druhé zlato. Vynahradila si smolný pád z finiše smíšené štafety.

Nizozemská štafeta přišla o medaili loni, když ztratila kolík. „Teď předávky vyšly výborně. Byl to jeden z mých nejdůležitějších běhů, vlastně pro nás pro všechny, každá setina byla důležitá. První tři úseky dopadly dobře. Já se snažila být trpělivá, ale na konci jsem za to vzala,“ radovala se Bolová.

Medaile si v Budapešti rozdělilo 46 zemí, nejvíc, celkem 29 včetně 12 zlatých, si odváží americká výprava. Česká republika obsadila díky bronzům smíšené štafety a Jakuba Vadlejcha 37. místo. Bez cenného kovu skončili například Němci. Příští rok se atletická elita sejde na olympijských hrách v Paříži a v roce 2025 uspořádá další šampionát Tokio.