Hlavní obsah

Kotníku i celému mému tělu prospěje pauza, říká Satoranský

14. 7. 2023 17:55

Srpnová olympijská předkvalifikace v estonském Tallinnu představuje první akci nového kouče Diega Ocampa s basketbalovou reprezentací. Jenže té bude chybět její lídr, 31letý rozehrávač mistrovské Barcelony Tomáš Satoranský. "Zdraví je momentálně přednější. Letošní léto musím pojmout hodně odpočinkově, proto jsem se z akcí národního týmu omluvil," konstatoval Satoranský.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Český basketbalista Tomáš Satoranský během utkání s Izraelem.

Článek

Zdraví je tedy důvodem, proč proč nejste v nominaci?

Našlo by se asi víc důvodů, ale tím hlavním je, že potřebuji doléčit zranění kotníku, které poznamenalo mou účast už na zářijovém mistrovství Evropy v Praze. Všichni si ještě dobře pamatují, jak bláznivá celá situace byla.

Noha stále není v pořádku?

Moc jsem o ní během sezony v nemluvil, ale byla spousta chvil, kdy mi kotník nedovoloval se zapojit do všech herních momentů. Snažil jsem se pro něj udělat co nejvíc, přesto mě dost trápil. Přiznejme si otevřeně, že to byl opravdu dost velký risk, jak brzy jsem po takhle vážném úrazu začal hrát a šlapal celý rok bez pauzy. Nejen kotníku, ale vůbec celému mému tělu prospějí nadcházející týdny klidu, abych byl dobře připravený na další sezonu v Barceloně.

A co vaše reprezentační budoucnost?

Rozhodně s národním týmem nekončím, žádné takové myšlenky nemám. Přijel jsem na oficiální představení nového trenéra, protože to měl být i jasný vzkaz, že mám ještě velké plány v českém dresu. Hlavní cíl je postup na mistrovství Evropy 2025.

Tomáš Satoranský přispěl k vítězství Barcelony

Naskočil byste již v únoru do startu kvalifikace, pokud to okolnosti umožní?

Přesně tak. Euroliga a FIBA se konečně snaží domluvit na oknech, aby euroligoví hráči mohli hrát i kvalifikaci, takže je velká šance, že nás s Honzou Veselým uvidí fanoušci hned v prvním boji o šampionát. Nikdo z kluků neřekl, že by už nechtěl v českém dresu hrát, takže můžeme ještě dokázat velké věci.

Jaká je vůbec vaše osobní zkušenost s trenérem Ocampem?

Máme skvělý vztah. Diego je tvrdý trenér, který nikomu nic neodpustí, ale umí ukázat i lidskou tvář. Pro mě je hlavně basketbalový mentor, vždyť mě vedl v Seville od mých sedmnácti a během pěti let se obrovsky podílel na rozvoji mé kariéry. Naučil mě přidávat si důležité věci na tréninku. Dokázal z hráčů vymáčknout co nejvíc už v jejich raném věku.

Uplatní tuto dovednost u české reprezentace?

Věřím, že podobný vliv bude mít i na novou generaci českých hráčů a dokáže je správně formovat. Přesně to v procesu omlazování reprezentace budeme potřebovat. Má obrovské zkušenosti z toho nejvyššího basketbalu, určitě je uplatní i v angažmá u národního týmu.

Jak to bude s plány Barcelony na obhajobu?

Pokaždé jsou tam velké cíle, každá porážka je vnímána jako neúspěch. Uplynula sezona byla náročná, ale naše výkony měly vzestupnou tendenci a gradovaly při vítězném finále legiového play off s Realem Madrid. Vedle změn na trenérském postu přichází v Barceloně i výrazné posílení kádru, domů se vrací Willy Hernángómez a když se dají dohromady společně s Veseláčem, tak budeme mít obrovskou sílu na pivotu.

Reklama